Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Vnímám hněv lidí, ale důchodová reforma je nezbytná, řekl Macron

Svět

  21:06aktualizováno  22:05
Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí v projevu k národu hájil kritizovanou důchodovou reformu a uvedl, že vnímá hněv lidí ohledně zvýšení věku odchodu do penze. Důchodovou reformu ale označil za nezbytnou.

„Tyto změny byly potřebné k tomu, abychom zajistili důchod pro každého,“ řekl Macron. „Postupně více pracovat znamená vytvářet i více bohatství pro celou naši zemi,“ dodal.

Nepopulární norma, proti které lidé ve Francii měsíce hromadně protestovali a kterou většina obyvatel odmítá, zvyšuje mimo jiné důchodový věk ze 62 na 64 let. Reforma je jednou z vlajkových lodí druhého funkčního období prezidenta Macrona.

Odpůrci reformy vyzvali odpoledne Francouze, aby se shromáždili před radnicemi a dělali během projevu co největší hluk pod heslem: „Macron nás nebude poslouchat? My ho také nebudeme poslouchat.“

Do ulic vyšli lidé v mnoha městech, v Paříži se shromáždění v několika čtvrtích rychle změnila ve spontánní demonstrace, při kterých někteří lidé zapalovali odpadkové koše, zatímco se je policie snažila rozehnat. Mnozí reformu vnímají jako nespravedlivou a tvrdí, že vláda mohla místo toho zvýšit daně bohatým nebo zaměstnavatelům.

Macron je připraven jednat s odbory

Večerním projevem se chtěl Macron pokusit začít s nápravou škod, které jeho pověsti způsobila kritizovaná reforma. Jak uvedl, je si vědom „hněvu“ Francouzů pokud jde o vzrůstající ceny či v souvislosti s pracovními místy, což „neumožňuje příliš mnoha Francouzům dobře žít“.

V této souvislosti oznámil, že je připraven v příštích měsících jednat s odbory o všech klíčových tématech, jako je zvýšení příjmů zaměstnanců, posuny v profesní kariéře, lepší sdílení bohatství či vylepšení pracovních podmínek. Pozvání ke schůzce, která se měla uskutečnit v úterý, odbory nicméně odmítly, uvedla agentura AP.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v proslovu k národu vysvětloval, proč je potřeba nenáviděná důchodová reforma. (17. dubna 2023)

Francouzský prezident rovněž uvedl, že si dává 100 dní na to, aby zemi po týdnech protestů a vzteku „ozdravil“. Po své vládě chce, aby navrhla opatření týkající se pracovních podmínek, ale i práva a pořádku, vzdělávání či zdravotnictví.

„Musíme být schopni 14. července provést inventuru,“ prohlásil Macron s odkazem na nejvýznamnější francouzský státní svátek, výročí dobytí Bastily. „Máme před sebou 100 dní usmíření, jednoty, ambicí a aktivit ve prospěch Francie,“ dodal.

Předseda odborové konfederace CFDT Laurent Berger v první reakci označil Macronův projev za „absolutně prázdný“. Prezidentovi se podle něj nepodařilo zmírnil hněv, který mezi lidmi panuje. „Čekali jsme něco jiného,“ dodal. Macronovu řeč kritizovali také zástupci opozice, vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová i lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Změna je nutná, říká Macron

V pátek dala zákonu zelenou francouzská Ústavní rada, která je obdobou ústavního soudu. V základních bodech normu potvrdila a konstatovala, že kroky vlády jsou v souladu s ústavou.

Důchodová reforma je jednou z vlajkových lodí druhého funkčního období prezidenta Macrona, ale její návrh vyvolal ve Francii v posledních měsících vlnu mohutných protestů. Proti reformě mobilizovaly opozice a odbory, které chtějí další velkou demonstraci uspořádat 1. května.

Vláda plánuje uplatňovat novou legislativu od 1. září. Podle Macrona jsou důchodové změny nutné, aby se do konce desetiletí zabránilo každoročnímu deficitu v řádu miliard eur.

Důchodový systém je základním kamenem francouzského modelu sociální ochrany. Odbory tvrdí, že dodatečné finanční prostředky lze nalézt jinde, mimo jiné vyšším zdaněním bohatých. Nepřátelství veřejnosti vůči reformě navíc vzrostlo poté, co vláda, která nemá v parlamentu většinu, prosadila návrh zákona v březnu bez konečného hlasování s využitím zvláštních ústavních pravomocí.

Opoziční strany už předložily další návrh na uspořádání občanského referenda o reformě. V pátek Ústavní rada podobný návrh zamítla.

Francouzi pravidelně vyjadřují nesouhlas proti reformě a protestují v ulicích. Například v pátek proti demonstrantům v Lyonu policie použila slzný plyn, v Nantes vodními děly rozháněla protestující, kteří se chtěli dostat k radnici. V Paříži, kde policie zatkla více než 100 lidí, někteří demonstranti zapalovali popelnice a v Rennes podpálili i vstup do policejní stanice.

24. března 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!