Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět

Budeme při vás až do vítězství, řekl Macron v Kyjevě. Dorazí další zbraně

Italský premiér Mario Draghi, německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron na cestě do Kyjeva (16. června 2022) foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal ve čtvrtek odpoledne v Kyjevě delegaci evropských státníků. Sešel se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Olafem Scholzem, italským premiérem Mariem Draghim a rumunským prezidentem Klausem Iohannisem. Macron ujistil Zelenského, že Evropa bude stát při Ukrajině až do vítězství, a slíbil další dodávku zbraní. Lídři také podpořili kandidaturu Ukrajiny do EU.
  8:59aktualizováno  21:36

„Pomáháme Ukrajině bránit se, ale nevstupujeme do války s Ruskem, a proto bylo domluveno, že určité zbraně - zejména útočná letadla či tanky - nebudeme dodávat. (Ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj si je této dohody vědom,“ řekl francouzský prezident Macron podle listu Ukrajinska pravda. Macron podle listu RBK-Ukrajině objasnil, že zmíněná dohoda je „téměř oficiální“.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na schůzce s francouzským a rumunským prezidentem, italským premiérem a německým kancléřem v Mariinském paláci v Kyjevě. (16. června 2022)

Francouzský prezident připomněl, že Západ již dodal Ukrajině některé zbraně a munici a nyní začaly dodávky i samohybných houfnic Caesar francouzské výroby. „Umožní to ukrajinským silám větší pohyblivost a ničit nepřítele z velké vzdálenosti,“ řekl.

„Všichni čtyři podporujeme okamžitý status kandidátské země do EU (pro Ukrajinu),“ řekl Macron na tiskové konferenci. Scholz prohlásil, že jeho vláda podporuje udělení oficiálního postavení kandidátské země pro Ukrajinu i Moldavsko. Zároveň však zdůraznil, že kandidáti musí k tomu, aby se skutečně stali členy unie, splnit jasná kritéria, píše Reuters. „Ukrajina patří do evropské rodiny,“ nechal se slyšet ale německý kancléř.

Telegram

Ukrajina je připravena pracovat na tom, aby se stala plnohodnotným členem EU. Zasloužila si právo vydat se touto cestou, řekl prezident Zelenskyj.

Francouzský prezident řekl, že za současnou potravinovou krizi může ruská agrese. Vyloučil, že by byly na vině evropské sankce. Také ujistil Zelenského, že při Ukrajině bude stát Evropa až do vítězství. Zdůraznil ale, že podmínky míru si musí Ukrajina určit sama.

Zelenskyj po setkání řekl, že nevěří tomu, že by jakýkoliv světový lídr přiměl sám Putina ke skončení války. Je potřeba jednat společně. Ruská agrese je podle něj mířená proti celé Evropě, nejen proti Ukrajině. Proto čím víc zbraní Ukrajina bude mít, tím dřív se Evropa dočká míru.

Schůzka pěti státníků proběhla v Mariinském paláci, oficiálním sídle ukrajinského prezidenta. Všichni lídři se se Zelenským sešli poprvé tváří v tvář od začátku války na Ukrajině.

Do hlavního města Ukrajiny přijela delegace ve čtvrtek ráno. Společně cestovali přes noc speciálním vlakem z Polska. „Je to důležitý okamžik. Je to poselství jednoty, které chceme předat Ukrajincům,“ řekl novinářům Macron po tom, co vystoupil z vlaku na nádraží v Kyjevě. Nedlouho po příjezdu byl v ukrajinské metropoli vyhlášen letecký poplach, napsala DPA. Výstraha trvala asi půl hodiny.

Evropští lídři nejdřív navštívili zničenou Irpiň

Před schůzkou s prezidentem Volodymyrem Zelenským navštívili Macron, Scholz a Draghi válkou zničené město Irpiň, které leží nedaleko od Kyjeva. K delegaci se přidal také rumunský prezident Klaus Iohannis.

Státníci na sobě neměli žádné viditelné ochranné prostředky, ale byli obklopeni těžce ozbrojenými vojáky. Ukrajinský zástupce jim popisoval, co se ve městě stalo. „Je to hrdinské město poznamenané stigmaty barbarství,“ řekl Macron v Irpini. Podle něj byly na místě spáchány masakry a válečné zločiny. „Ukrajina musí být schopná vzdorovat a zvítězit,“ uvedl Macron.

Po tom, co viděli na zdi zničené budovy nápis „Make Europe, not war,“ (Vytvořte Evropu, ne válku), reagoval Macron slovy, že je to správné poselství. „Je velmi dojemné to vidět,“ řekl Macron.

Média o plánované společné cestě tří státníků informovala už v uplynulých dnech, ale oficiálně zdroje byly patrně z bezpečnostních důvodů zdrženlivé.

Dopravu speciálním vlakem z Polska zvolily i předchozí oficiální návštěvy válkou zmítané Ukrajiny. Podle italské agentury ANSA je cílem návštěvy předat Ukrajině „poselství o jednotě a plné soudržnosti zemí EU“.

Zorganizování návštěvy tří evropských státníků v Kyjevě podle Reuters zabralo několik týdnů, protože politici museli překonat kritiku Ukrajiny mířenou na jejich země. Kyjev kritizoval Německo a Francii a v menší míře i Itálii za údajné otálení s poskytnutí pomoci Ukrajině, pomalé dodávky zbraní a upřednostňování vlastních zájmů.

Zatímco samotný Kyjev už delší dobu žije relativně pokojným životem, zejména na východě Ukrajiny pokračují boje. Ostřelování ruskými raketami se však v noci nevyhnulo ani severoukrajinské město Sumy, ačkoli Sumská oblast byla už v dubnu osvobozena od ruských jednotek.

Gubernátor gubernátor Dmytro Žyvyckyj napsal, že rakety dopadly na sumské předměstí Sad a úder si vyžádal čtyři oběti na životě a šest raněných.

Dále pokračují boje v Luhanské oblasti, kde podle tamního velitele ruské jednotky útočí z devíti směrů najednou. „K zahnání našich jednotek nepřítel nasadil letadla, samohybné raketové systémy a dělostřelectvo,“ napsal velitel.

Autoři: ,