Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Macron varoval před novou vlnou covidu a ohlásil nové restrikce

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Paříž - Povinné očkování pracovníků ve zdravotnictví i kontroly „covidových pasů“ v restauracích, dopravních prostředcích a na akcích s více než 50 lidmi v pondělí mimo jiné oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Cílem je potlačit novou vlnu epidemie covidu-19. Francie podle prezidenta čelí silnému vzestupu nákazy.
  21:11aktualizováno  22:22

Do Francie či Švýcarska od července s evropským covid pasem. Jak cestovat do té doby?

Situace v zemi zatím zdaleka není tak špatná jako v Británii či ve Španělsku, počty zachycených infekcí jsou ale znovu na vzestupu. Na konci června se francouzský průměr nových nákaz držel pod 2000 na den, v neděli se ovšem blížil ke 4000. Ve Francii je zároveň plně naočkovaných méně než 40 procent obyvatel, zatímco v Británii je to 52 procent.

Pro širokou veřejnost absolvování vakcinace proti covidu-19 pro tuto chvíli zůstává dobrovolné, od příštích týdnů se ale od obyvatel Francie začnou na mnoha místech vyžadovat potvrzení o ukončeném očkování nebo o čerstvě provedeném PCR testu s negativním výsledkem, případně o nedávném prodělání covidu-19.Místo „lockdownu“ Macron oznámil, že od 15. září se začne kontrolovat očkování mezi zdravotníky a že mohou přijít i tresty. „Počínaje 15. zářím, jestliže jste zdravotník a nejste očkovaný, nebudete moci dál pracovat a nebude dál placeni,“ dodal později francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

„Když teď nezasáhneme, počty případů a čísla z nemocnic porostou,“ řekl francouzský prezident v televizním projevu. Zároveň ale neohlásil návrat karanténních uzavírek, přičemž podle agentury AP uvedl: „Musíme s virem žít.“

Francouzi si mohou opět dát kávu i vevnitř nebo jít do posilovny, země rozvolňuje. Zákaz vycházení se zkrátil

„Zdravotnický pas se bude uplatňovat v kavárnách, restauracích, obchodních centrech, jakož i v nemocnicích, domovech důchodců a zdravotnicko-sociálních zařízeních, ale také v letadlech, vlacích a dálkových autobusových linkách,“ citovala prezidenta Macrona agentura AFP. Uvedený režim má vstoupit v platnost se začátkem srpna, ovšem už od příští středy prý budou potvrzení o bezinfekčnosti podmínkou pro přístup na akce s více než 50 účastníky.

Nové kroky přichází po jistém ochabnutí zájmu o vakcíny. Po prezidentově projevu byl naopak zájem tak silný, že na chvíli zamrzl portál Doctolib, přes který se ve Francii rezervují termíny očkování.

Agentura Reuters podotýká, že ve Francii je relativně silně zakořeněný odpor proti vakcínám. To potvrzují čísla z pravidelného dotazování agentury Morning Consult, která mapuje postoje ke covidovým vakcínám v 15 vybraných zemích. Francie byla minulý týden na třetím místě za Ruskem a Spojenými státy se 17 procenty respondentů, kteří očkování odmítají, zatímco dalších 11 procent ve věci projevilo nejistotu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!