Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Macron jako Hitler. Francouz kvůli covidovému zákonu polepil billboardy karikaturou prezidenta

Nacionalisté a odpůrci očkování při demonstraci proti Emmanuelu Macronovi. foto: Reuters

Majitel reklamní agentury Michel-Ange Flori se rozhodl použít několik ze svých billboardů k tomu, co nazývá cvičením v politické satiře - zveřejnil upravený snímek francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s knírkem, patkou a v uniformě nacistického vůdce Adolfa Hitlera. O kontroverzním počinu dnes informovala agentura Reuters.
  7:08

Macronovi právníci už podali trestní oznámení, ve kterém uvedli, že zobrazení je veřejnou urážkou. Samostatné oznámení podalo i prezidentova strana Republika v pohybu (REM). Flori uvedl, že jej už ve věci kontaktovala policie.

Hnutí Macrona i Le Penové v místních volbách propadla, problémem je ale masivní neúčast voličů

Neobvyklý případ se změnil ve zkoušku toho, kde má Francie hranici mezi svobodou projevu a urážkou. To rezonuje zejména v zemi, kde satirický časopis Charlie Hebdo publikuje karikatury muslimského proroka Mohameda, které většina muslimů považuje za rouhačské, píše Reuters.

Za právo časopisu svobodně publikovat se opakovaně postavili i představitelé státu. Macron v minulosti veřejně prohlásil, že každý má právo se rouhat, kritizovat i karikovat jakékoli náboženství.

Flori polepil billboardy Macronovou karikaturou v reakci na covidový zákon, který stanovil povinnost prokázat se zdravotním pasem při návštěvě kin, muzeí, sportovišť a všech míst, kde je více než 50 lidí. Od srpna bude stejná povinnost platit i v restauracích či nákupních centrech.

Podle Floriho, který plakáty vylepil v departementu Var na jihu Francie, se většina země postavila za satirický časopis. „Ale když jde o utahování si z prezidenta tím, že ho zobrazím jako diktátora, pak je to rouhání a nepřijatelné,“ postěžoval si.

Macronův právník Jean Ennochi uvedl, že trestní oznámení byla podána za Macrona osobně, nikoli v rámci jeho oficiálního úřadu „kvůli urážlivé povaze srovnání prezidenta republiky s Adolfem Hitlerem“. Zástupce Macronovy strany uvedl, že strana podala samostatnou stížnost kvůli urážce a podněcování k nenávisti.

„Vůbec jsem nečekal, že by prezident podal stížnost proti občanovi Francie,“ reagoval Flori. „Karikuji. Lidem se to může, nebo nemusí líbit, ale vyjde to nastejno, karikatura zůstane karikaturou,“ dodal.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...