Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš doufá, že očkovací volno dostanou i další zaměstnanci. Vláda již k rozhodnutí vyzvala kraje

Premiér Andrej Babiš v ostravském Fóru Nová Karolina, kde ode dneška funguje očkování bez registrace. (21. července 2021) foto: Adolf HorsinkaMAFRA

Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své kompetenci. Vyzvala ale kraje a další zřizovatele, aby učinily totéž v případě svých institucí. Na dotaz to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
  11:38aktualizováno  20:56

Reagoval tak na informace médií, že na placené volno budou mít nárok jen úředníci a nebudou ho moci využít například učitelé. Premiér doufá, že ostatní zřizovatelé budou zaměstnance podobně motivovat k očkování proti koronaviru.

Slovenská covidová patlanice. Nízká ochota k očkování odráží v zemi pod Tatrami nedůvěru v politiky

„My můžeme rozhodnout o organizacích a institucích, které máme v kompetenci. To znamená, že jsou to všichni policisté, vojáci, hasiči a samozřejmě zdravotníci. A my jsme vyzvali kraje, hejtmany, aby udělali stejné rozhodnutí,“ uvedl Babiš.

Připomněl, že kraje jsou zřizovateli části škol a pod kraji fungují také některé nemocnice. „Doufám, že to učitelům také dají, nebo zdravotníkům v nemocnicích, které jim patří,“ uvedl premiér. Dodal, že k tomu již vyzval předsedu Asociace krajů Martina Kubu (ODS) a jednal o tom také se svazem obcí.

Vláda se podle Babiše v případě dvoudenního placeného volna inspirovala u soukromých firem, jmenoval OKD či Škodu Auto. Přiblížit očkování více lidem mají podle něj nyní mobilní očkovací týmy, kraje k jejich zřizování vyzval premiér v pravidelném nedělním vystoupení na facebooku. Nyní jich je podle Babiše 12, z toho jen osm očkuje. Počet míst, kde se očkuje bez předchodzí registrace stoupnul na 71, uvedl.

„Problematiku protilátek řeším, experti nemají jednotný názor, budu se snažit přijít s řešením, aby se na tom odborníci domluvili,“ komentoval páteční vystoupení náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové, podle které odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti.

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 482 270 lidí, o 6901 více než loni. Nejvíce je učitelů, a to 187 975. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 70 tisíc. Následují příslušníci ozbrojených složek, jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 67 348. Vojáků je 26 395.

Vedoucí oddělení koordinace státní služby na ministerstvu vnitra Zuzana Brücknerová v pátek serveru iROZHLAS.cz řekla, že vládní usnesení se týká pouze úředníků. Jde podle ní o skupinu zaměstnanců ve služebním poměru. „Ve služebním poměru máme asi 78 tisíc zaměstnanců. A k tomu ještě ti, kteří nejsou na služebních úřadech, tam ta čísla nemám, budou to ale jednotky tisíc lidí,“ řekla serveru. Vláda podle ní nemá možnost vztáhnout volno například na vojáky, policisty nebo učitele. Může pouze zavázat své členy a vedoucí ostatních správních úřadů, aby to promítli do svých resortů.

„Učitelů se zmíněné opatření netýká, protože je zaměstnávají jednotlivé právnické osoby vykonávající činnost škol,“ řekl serveru například ředitel tiskového odboru ministerstva školství Ondřej Macura.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy dva dny volna připraví českou ekonomiku o 21,4 miliardy korun. Babiš to už dříve označil za nesmysl.

Autor: