Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Macron a Merkelová chtějí uspořádat summit EU s Putinem. Ostatní země ale váhají

Ruský prezident Vladimir Putin foto: Reuters

Brusel - Francie a Německo chtějí do závěrů čtvrtečního summitu Evropské unie prosadit plán uspořádat vrcholnou schůzku unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Uvedl to ve středu jeden z unijních diplomatů, podle něhož je však úspěch iniciativy předložené den před summitem nejistý.
  18:32

Biden měl po setkání s Putinem zmrazit dodávku zbraní na Ukrajinu. Bílý dům ale odmítá, že by se ke spojencům otočil zády

Prezidenti a premiéři členských zemí EU budou ve čtvrtek probírat novou strategii vztahů s Ruskem a dosud se očekávalo, že se bude spíše obecně hovořit o tom, jak vyvážit lepší připravenost na ruské hrozby se snahou o konstruktivní spolupráci.

Setkání prezidentů dvou velmocí. Do Ženevy dorazil ruský prezident Vladimir...
Vladimir Putin a Joe Biden se setkali v Ženevě.

Lídři budou vycházet z analýzy a doporučení, jejichž vypracováním na květnovém mimořádném summitu pověřili šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle jeho návrhu by EU měla systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím a připravit se na nové útoky, zároveň se však snažit o spolupráci v oblastech společného zájmu.

Společný návrh dvou největších unijních zemí podle diplomatů hovoří o konkrétních oblastech, mezi něž patří například boj s klimatickými změnami, terorismem či snaha o dohodu s Íránem. V několika odstavcích textu, který je výrazně delší než dosud navrhované závěry summitu k Rusku, se hovoří i o častějších společných kontaktech včetně jednání lídrů.

Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron s Putinem několikrát jednali v rámci rozhovorů o řešení konfliktu na Ukrajině, summit EU-Rusko se konal naposledy v lednu 2014 před ruskou anexí Krymu.

Putin dostal bizona a ‚Bidenovy brýle‘, americká hlava státu psací soupravu v ruském stylu

Podle zmíněného diplomatického zdroje však řada unijních zemí nesouhlasí se současnou formulací německo-francouzského návrhu a považuje jej za příliš vstřícný vůči Moskvě, která zatím vůči požadavkům EU například v otázkách suverenity Ukrajiny či potlačování opozice neučinila žádné ústupky. „Je to trochu moc narychlo, ještě se bude vyjednávat o konečném znění návrhu,“ uvedl diplomat.

O tom, zda zmínka o setkání s Putinem z textu závěrů čtvrteční schůzky nakonec vypadne či tam zůstane, by měli rozhodovat velvyslanci členských zemí ještě krátce před začátkem unijního summitu. Na závěrech vrcholného jednání se musí lídři zemí shodnout jednomyslně.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat