Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden měl po setkání s Putinem zmrazit dodávku zbraní na Ukrajinu. Bílý dům ale odmítá, že by se ke spojencům otočil zády

Joe Biden a Vladimir Putin se setkali v červnu 2021 v Ženevě. foto: Reuters

Washington/Praha - Spojené státy pozdrží údajně domluvenou dovážku zbraní na Ukrajinu za sto milionů dolarů (v přepočtu asi dvě miliardy korun), která měla být reakcí na zvýšenou aktivitu ruských vojáků v okolí hranic obou znepřátelených zemí. Server Politico s odkazem na čtyři nejmenované zdroje informuje také o možné spojitosti s nedávným summitem ruského a amerického prezidenta. Bílý dům to popřel, přesto zpráva rozdmýchala vášně v republikánském táboře.
  14:39

Putin čeká marně, že Spojené státy projeví respekt, Rusko hraje sekundární roli, říká odborník

Serveru Politico v pátek sdělily čtyři anonymní zdroje dobře obeznámené s děním v Bílém domě, že domluvená dovážka zbraní na Ukrajinu byla zastavena na přímý pokyn Národní bezpečnostní rady (NSC), v jejímž čele sedí prezident Joe Biden. Zásilka měla vedle střelných zbraní obsahovat i protivzdušnou a protitankovou techniku. Celkově se jednalo o bojový materiál v hodnotě sta milionů dolarů.

Návrh na pomoc Ukrajině původně iniciovala americká ministerstva obrany a zahraničí v reakci na aktivitu ruské armády. Pozastavení pomoci dává server Politico do souvislosti se středečním summitem v Ženevě, kde prý Vladimir Putin slíbil Bidenovi, že vojáky z ukrajinského pohraničí stáhne.

Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci ohledně zdravotnictví.
Vladimir Putin a Joe Biden se sešli v Ženevě.

Zpráva pobouřila řadu republikánů, informuje server The Hill. Newyorská poslankyně Elise Stefaniková prezidenta ostře kritizovala na Twitteru. „Joe Biden se ostudně otočil zády k našim spojencům,“ napsala republikánka.

Bílý dům se brání, podle něj není pravda, že by na spojence zčistajasna zanevřel. „Představa, že jsme omezili bezpečnostní pomoc Ukrajině, je nesmyslná,“ uvedla Bidenova mluvčí Jen Psakiová. „Minulý týden, těsně před americko-ruským summitem, jsme zajistili balík za 150 milionů dolarů,“ upozornila v pátek.

Floridský senátor Marco Rubio zase poukázal na první proces impeachmentu bývalého prezidenta Donalda Trumpa na přelomu let 2019 a 2020. Trump tehdy po telefonu hrozil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že Spojené státy nepošlou Kyjevu vojenskou pomoc, pokud nezahájí vyšetřování finančních aktivit syna jeho tehdejšího soka v prezidentských volbách Joea Bidena.

„Pamatujete, když se zmrazení vojenské pomoci Ukrajině považovalo za nařčení, které vede k impeachmentu?“ vypíchl Rubio na Twitteru.

Zvýšené napětí a dlouhodobá pomoc

Na začátku letošního května katarská televizní stanice al-Džazíra uvedla, že Moskva na západní hranici s Ukrajinou a na okupovaném Krymu nashromáždila okolo stovky tisíc vojáků, přestože ruské ministerstvo obrany v dubnu oznámilo, že se příslušníci armády začnou z území postupně stahovat. Informaci později potvrdily i americké úřady.

Rusko má u Ukrajiny přes 150 tisíc vojáků, hrozí další eskalace, řekl Borrell. Vyzval Moskvu ke snížení napětí

Satelitní snímky z května a z června dále ukázaly, že Kreml začal poblíž hranic a na zabraném poloostrově intenzivně stavět rozsáhlé vojenské základny a výcviková střediska.

Od ruské anexe Krymu v roce 2014 poslal Washington Kyjevu vojenskou podporu za 2,5 miliardy dolarů (skoro 54 miliard korun). Jen letos Pentagon slíbil poslat na Ukrajinu vojenský materiál za 275 milionů dolarů. Poslední zásilka, na niž se odvolával i Bílý dům a která dostala zelenou v červnu, měla obsahovat radary, drony a další techniku.

Podle informací serveru Politico v něm však chyběly střelné zbraně, které měly být součástí nyní odložené dodávky. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!