Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Maďaři připravují aplikaci třetí dávky vakcíny, jako první na řadu půjdou konkrétní skupiny lidí

Spoustu zemí uvažuje nad třetí dávkou. foto: Michal Turek, MAFRA

Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu-19, aby se uchránili před novými variantami koronaviru, uvedla podle maďarské tiskové agentury MTI šéfka národního ústavu veřejného zdraví Cecília Müllerová.
  21:42

Od 1. srpna podle ní budou třetí dávky k dispozici pro všechny pacienty, kteří byli očkováni druhou dávkou před čtyřmi měsíci a dříve.

Müllerová uvedla, že třetí dávku by si měli nechat aplikovat především senioři a ti, kdo se potýkají s chronickým onemocněným nebo mají oslabený imunitní systém.

Podle hlavní maďarské lékařky by v zájmu dosažení silnější reakce imunitního systému měli lidé při třetí dávce dostat jiný druh očkovacího přípravku, než kterým se nechali očkovat při prvních dvou dávkách. Ti, kdo dostali například dvě dávky vektorové vakcíny, která je založena na jiném nepatogenním viru, by se tak měli nechat očkovat například mRNA vakcínou. Ta neobsahuje žádné oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru.

Müllerová uvedla, že v Maďarsku dostalo z celkových zhruba 10 milionů obyvatel 5,6 milionu lidí alespoň jednu dávku vakcíny a 5,3 milionu obě dávky. Země tak podle této lékařky patří k evropským státům, které jsou nejblíže k dosažení kolektivní imunity.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat