13. května 2014 17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarský exministr Biszku byl odsouzen za válečné zločiny

Bývalý maďarský komunistický ministr vnitra, dvaadevadesátiletý Béla Biszku byl odsouzen za válečné zločiny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý maďarský komunistický ministr vnitra, dvaadevadesátiletý Béla Biszku byl odsouzen za válečné zločiny. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Bývalý maďarský komunistický ministr vnitra, dvaadevadesátiletý Béla Biszku byl odsouzen za válečné zločiny. Maďarský soud mu vyměřil pět a půl roku vězení, uvedly světové agentury. Kdysi významný prosovětský funkcionář je podle obžaloby odpovědný za smrt desítek Maďarů zastřelených během protikomunistického a protisovětského povstání v roce 1956.

Biszku byl shledán vinným i z dalších trestných činů, mimo jiné z popírání zločinů spáchaných během komunistického režimu. To je - podobně jako popírání holokaustu - v Maďarsku trestné. Proti verdiktu se může nyní politik odvolat.

Béla Biszku byl údajně členem komise, která během protestů v roce 1956 nařizovala zabíjet civilisty.

Povstání v roce 1956

Při protikomunistickém povstání v roce 1956 v Maďarsku zemřelo několik tisíc lidí. Vzpouru utopil v krvi zásah sovětské armády. Při následných čistkách bylo popraveno přes 200 lidí, dalších 22 000 Maďarů skončilo ve vězení, 210 000 jich emigrovalo.

Proces s ním začal v polovině března a přitáhl velkou pozornost maďarských médií. V přeplněné soudní síni tehdy na prvním slyšení seděli v první řadě i poslanci krajně pravicové strany Jobbik, kteří v roce 2012 stáli za tím, že se místní justice začala případem zabývat. Biszku vždy veškerá obvinění odmítal.

Exministr mohl být souzen na základě zákona, který prosadila konzervativní strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a který říká, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti se nepromlčují.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz