Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováky rozčílil mítink Jobbiku v Dunajské Strede

Svět

  6:04
DUNAJSKÁ STREDA - Protesty vyvolal na Slovensku mítink maďarské krajně pravicové strany Jobbik v Dunajské Stredě, na němž se extremisté snažili oslovit voliče pro dubnové parlamentní volby v Maďarsku. Jejich politik Péter Pallér totiž ve slovenském městě vystupoval jako kandidát Felvidéku (Horních zemí), jak se Slovensko označovalo v dobách Uherského království. Na tento termín je přitom řada Slováků velmi citlivá. Část zastupitelstva chce nyní pořádání podobných akcí v městských zařízeních zakázat.

Poslanci Jobbiku v maďarském parlamentu foto: Reuters

Podle čtvrtečního vydání slovenského deníku Pravda se v úterý večer před kulturním střediskem v Dunajské Stredě sešli odpůrci předvolební agitky maďarských pravičáků a demonstrovali s plakáty hlásajícími hesla "Jobbiku, kliď se!" nebo "Ne nacismu".

"Protestujeme proti exportu nacistických idejí," prohlásil člen městského zastupitelstva za maďarskou stranu Most-Híd Marián Ravasz. "Vůbec nerozumím tomu, co tu hledá zahraniční politická strana, a hlavě tomu, že jeden pán je uvedený jako kandidát za Felvidék," dodal politik strany zastupující početnou maďarskou menšinu na Slovensku. S akcí Jobbiku ale prý nemá nic společného a odsoudila ji.

Volby se blíží

V Maďarsku se 6. dubna konají parlamentní volby, kterých se mohou aktivně i pasivně účastnit i maďarští občané žijící v zahraničí. Budapešť před zhruba třemi roky usnadnila získávání státního občanství příslušníkům maďarských menšin žijících za hranicemi, k němuž už není nutné trvalé bydliště v Maďarsku. Bratislava reagovala na tento krok souseda zákonem, podle něhož lidé na Slovensku přijetím občanství jiné země ztrácejí to slovenské.

O tom, kolik Maďarů na Slovensku se k maďarskému občanství přihlásilo, neexistují podle deníku Pravda přesné údaje. Podle oficiálních čísel přišlo o slovenské občanství kvůli zákonu o zákazu dvojího občanství přes 700 lidí. Většina z nich ale požádala o občanství jiného státu než Maďarska. Na Slovensku žije téměř půl milionu Maďarů.

JOBBIK neboli Hnutí za lepší Maďarsko

Jedná se o třetí nejsilnější parlamentní stranu ve Maďarsku, která vystupuje silně nacionalisticky a opakovaně na sebe upozornila kampaněmi proti menšinám.

K předvolební akci Jobbiku v Dunajské Stredě se nyní nehlásí nikdo z tamní radnice. Kulturní středisko, kde se konala, je přitom příspěvkovou organizací města, ležícího nedaleko Bratislavy. Členové zastupitelstva za Most-Híd a nezávislí chtějí příští týden prosadit usnesení, které by podobné akce v městských zařízeních zakazovalo.

"V tom usnesení chceme dosáhnout toho, aby politickým stranám a hnutím, které nejsou registrované na Slovensku, a organizacím šířícím nenávist vůči komunitám nemělo být umožněno organizovat společenské události v zařízeních města," přiblížil Ravasz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!