Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zemřela Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny měla rakovinu

Madeleine Albrightová foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Bývalá ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightová podlehla rakovině. Bylo jí 84 let. Americký prezident Bill Clinton si Albrightovou vybral jako šéfku diplomacie v roce 1996 a tento post zastávala čtyři roky jeho druhé éry v Bílém domě. Byla historicky první ženou v tomto úřadu a do té doby také nejvýše postavenou političkou v amerických dějinách.
  19:42aktualizováno  21:49

„Se zlomeným srdcem oznamujeme, že Dr. Madeleine K. Albrightová, 64. ministryně zahraničí USA a první žena, která zastávala tuto pozici, dnes zemřela. Příčinou byla rakovina. Byla obklopena rodinou a přáteli. Ztratili jsme milující matku, babičku, sestru, tetu a přítelkyni,“ uvedla rodina na Twitteru.

Bývalou ministryni zahraničí rodina popsala jako „neúnavnou zastánkyni demokracie a lidských práv“. Albrightová, která se dostala do USA jako dítě v jedenácti letech, byla i popkulturní feministickou ikonou.

Ministryní zahraničí USA byla jmenována v lednu 1997. „Vliv, který měla na tuto budovu, je cítit každý den v každém jednotlivém koridoru,“ řekl ke skonu Albrightové mluvčí ministerstva Ned Price.

„Jedna z nejlepších ministryň zahraničí, vynikající velvyslankyně OSN, brilantní profesorka a mimořádná lidská bytost,“ okomentoval skon své šéfky diplomacie bývalý prezident Bill Clinton. Jeho žena, ministryně zahraničí v administrativě Baracka Obamy Hilary Clintonová, vyzdvihla „úžasné přátelství,“ které dvojici pojilo s Albrightovou.

Sehrála mimo jiné důležitou roli při rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku, tedy i České republiky. Prosazovala též, aby aliance zasáhla na Balkáně a byla zastánkyní tvrdé linie vůči Srbům ve válce v Jugoslávii.

„Je to ohromná ztráta. Nikdo v USA pro nás neudělal tolik co ona. Mysleme na to právě v této době, kdy nás NATO chrání před arogantní rozpínavostí Ruska. Milá Madlo, odpočívej v pokoji. Na našem „Slavíně“ máš místo jisté,“ reagoval na její úmrtí europoslanec a bývalý český ministr zahraničí Alexandr Vondra.

Dcera židovského diplomata

Původním jménem Marie Jana Körbelová se narodila v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela 15. května 1937 na pražském Smíchově. Vychovávána byla v duchu masarykovské tradice v rodině židovského původu, ovšem její rodiče konvertovali na katolickou víru. 

Ačkoliv T. G. Masaryk zemřel, když mi byly čtyři měsíce, ve všech ohledech jsem vyrůstala s ním. V rodině se o něm často mluvilo,“ vysvětlovala Madeleine Albrightová ve svých memoárech.

Několik členů rodiny zemřelo v koncentračních táborech. Rodina před nacisty uprchla do Anglie. Po válce se Korbel bál, že jej komunisté zatknou a utekl s rodinou do USA.

9. června 2014

V Americe vystudovala politologii. Její otec vyučoval mezinárodní studia na Univerzitě v Denveru. Jeho oblíbenou žákyní byla Condoleezza Riceová, která se stala ministryní zahraničí USA v administrativě prezidenta George W. Bushe. 

„Je docela pozoruhodné, že tento český profesor trénoval dvě ministryně zahraničí,“ okomentovala kuriózní případ sama Albrightová. 

Tvář zahraniční politiky USA

Feministické hnutí jí bylo velkou inspirací, aby usilovala o kariéru v politice. Do administrativy Bílého domu se vypracovala během vlády prezidenta Jimmy Cartera na přelomu 70. a 80. let. V 90. letech spolupracovala s týmem okolo Billa Clintona, byla velvyslankyní USA při OSN.

Na základě své zkušenosti útěku před nacisty chtěla z USA vytvořit supervelmoc, která bude dohlížet na prosazování práva ve světě a zabraňovat genocidám a násilnostem vůči civilnímu obyvatelstvu. Podle Jamese O’Briena, jejího poradce, usilovala o „svalnatý internacionalismus“.

Albrightová zasvětila svůj život boji s fašismem a vládou jednoho neomezeného vůdce. Její poslední kniha nese přímo název „Fašismus: Varování“.Den před ruskou invazí na Ukrajinu vyšel v listu The New York Times její názorový článek, v němž varuje ruského prezidenta Vladimira Putina před uskutečněním „historické chyby“.

„Putin je malý a bledý. Tak chladný, že by mohl být plaz,“ vzpomínala v textu na své první dojmy z nové hlavy Ruska v roce 2000. „Putin je v rozpacích z toho, co se stalo jeho zemi (po rozpadu SSSR), a je odhodlaný obnovit její velikost.“

Špendlíková diplomacie

Politička byla též známa tím, že mluvila přímo a bez obalu. Jednou rozčílila šéfa Pentagonu otázkou, proč armáda má k dispozici milion ozbrojených mužů a žen, když je nikdy nepoužívá. „Tohle nejsou cojones, tohle je zbabělost,“ komentovala incident z roku 1996, kdy kubánský letoun sestřelil dvě neozbrojené americká letadla, přičemž použila španělský vulgární termín pro mužská „varlata“.

V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání. Ocenil mimo jiné její přínos k řešení konfliktu na Balkáně.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová uvedla, že je „hluboce šokována ztrátou velké přítelkyně Kosova“. Intervence NATO, v jejímž uskutečnění hrála Albrightová klíčovou roli, „nám dala naději, když jsme ji neměli,“ dodala prezidentka.

Bývalá ministryně proslula svým odíváním. Své šperky používala jako komunikační strategii. S oblibou nosila špendlík ve tvaru hada poté, co ji tak označil irácký diktátor Saddám Husajn. Pokud měla špendlík s balónem, vyjadřovalo to optimismus, pokud s želvou, frustraci. O své „špendlíkové diplomacii“ napsala i knihu, která se stala bestsellerem.

V roce 1959 se vdala za chicagského novináře Josepha Medill Pattersona Albrighta. Narodily se jim tři dcery: dvojčata Anne Korbel a Alice Patterson a Katherine Medill. V roce 1982 se s ním rozvedla.

Autor: