Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Manila mizí pod vodou. Předpověď hlásí další lijáky

Svět

  17:25
MANILA - Lijáky, kvůli nimž je na některých místech voda až po pás, prakticky zastavily život ve filipínském hlavním městě Manile. Zkolabovala kvůli nim doprava, kanceláře i školy. Kolem města se minulý týden přehnal tajfun a zabil na padesát lidí. Předpověď hlásí další lijáky.

Nikoliv chodit, ale plavat museli obyvatelé Manily centrem města. foto: Reuters

Evakuovány musely být desetitisíce místních obyvatel. Kvůli nepřestávajícím monzunovým dešťům přeteklo několik velkých přehrad a z břehů se vylily řeky v Manile a devíti okolních provinciích. Úřady v zemi, kde si tajfun Saola minulý týden vyžádal 51 obětí. Podle serveru BBC si záplavy vyžádaly dalších devět mrtvých.

Promočené město
Na ulicích filipínské metropole kvůli množství vody zůstala uvězněna řada vozidel. Mezi institucemi, které dnes kvůli počasí nefungují, jsou například i filipínská burza nebo velvyslanectví Spojených států. Podle meteorologů má pršet i v dalších dnech. K pobřeží Filipín by navíc měla dorazit další bouře.

Polovina filipínské metropole je pod vodou. Mladík se snaží přeplavat zaplavenou čtvrť.

Každý, kdo by měl něco dělat, tak činí," komentoval situaci v zemi, kterou od pondělí znovu bičují silné přívalové lijáky,  prezident Benigno Aquino. Podle meteorologů má pršet i v dalších dnech. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!