12. února 2018 19:33, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Manželka Donalda Trumpa Jr. otevřela dopis s bílým práškem. Převezli ji do nemocnice

Donald Trump Jr. s manželkou Vanessou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump Jr. s manželkou Vanessou. | foto: ČTK/AP

NEW YORK / PRAHA Vannesa Trumpová, manželka Donalda Trumpa Jr., otevřela v pondělí ráno ve svém newyorském bytě na Manhattanu dopis adresovaný jejímu muži. V obálce byl neznámý bílý prášek, kterému byla vystavena ona a ještě dva nespecifikovaní lidé.

Na místě zasahovali newyorští hasiči, kteří trojici i byt dekontaminovali, uvedla televize ABC. Následně byli všichnií tři převzeni do nemocnice. Dva zasažení lidé byli po vyšetření propuštěni domů. Trumpová kašlala a podle policie si stěžovala na žaludeční nevolnost, proto v nemocnici zůstává.

Případ vyšetřuje Tajná služba ve spolupráci s newyorskou policií. Podle předběžných testů nebyl prášek nebezpečný, uvedla CNN.  Mluvčí hasičů Sophia Kimová řekla, že newyorská univerzitní klinika přijala tři lidi. Vedle Trumpové to byla z preventivních důvodů i její matka, která si ale na žádné potíže nestěžovala. Identitu třetí osoby Kimová nezmínila. Zda jde o některé z pěti dětí, které má Vanessa Trumpová s Donaldem mladším, známo není.

S jakou látkou Trumpová přišla do styku, známo není. Reuters v této souvislosti připomněl, že americké úřady přistupují k bílému prášku v poště mimořádně obezřetně od roku 2001, kdy několik redakcí a také členů Kongresu USA dostalo dopisy s antraxem. Tehdy zemřelo pět lidí.

Donald Trump Jr. v současné době pracuje s bratrem Ericem a sestrou Ivankou jako výkonný viceprezident společnosti Trump Organization, kterou vybudoval jeho otec. V roce 2005 se oženil s modelkou Vanessou, rozenou Haydonovou, na rodinném sídle v Palm Beach na Floridě. Společně mají pět dětí - dvě dcery a tři syny. Není jasné, zda některé z dětí bylo v době incidentu doma. Donald Trump mladší je nejstarším synem amerického prezidenta, kterého má se zlínskou rodačkou Ivanou Trumpovou rozenou Zelníčkovou. Ivana Trumpová se s Trumpem rozvedla v roce 1992.

Výběr případů zaslání dopisů s jedovatou či podezřelou látkou americkým politikům či diplomatům od 11. září 2001

 • Říjen-listopad 2001 - Po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 došly dopisy s jedovatým antraxem do kanceláří několika zákonodárců ve Washingtonu, do televizí v New Yorku a do kanceláří novin na Floridě. Z infikovaných pět lidí zemřelo.
 • Leden 2002 - Část budovy Kapitolu ve Washingtonu uzavřela policie kvůli podezřelému dopisu s bílým práškem, který otevřeli zaměstnanci kanceláře šéfa demokratické většiny v Senátu Toma Daschleho. Testy na přítomnost spor sněti slezinné (antrax) dopadly negativně.
 • Duben 2002 - Zásilka s podezřelým bílým práškem přišla na adresu amerického velvyslanectví v Praze.
 • Listopad 2003 - Ve středisku pro třídění pošty mimo Bílý dům byl zachycen dopis adresovaný sídlu prezidenta a obsahující jemný prášek, v němž byl později zjištěn ricin. Vzhledem k nízkému obsahu jedu však nedošlo k ohrožení veřejného zdraví.
 • Únor 2004 - V budově amerického Senátu ve Washingtonu v poště určené pro vůdce republikánské většiny v Senátu Billa Frista byl objeven ricin.
 • Srpen 2008 - Do dvou kanceláří týmů předvolební kampaně prezidentského kandidáta amerických republikánů Johna McCaina přišly výhrůžné dopisy. V některých byl také podezřelý bílý prášek, takže někteří ze zaměstnanců se sami vydali do nemocnice a budova byla evakuována. Prášek se ukázal být neškodný.
 • Prosinec 2008 - Obálky s podezřelým práškem přišly během jednoho dne na 16 amerických ambasád v Evropě, o den později také na americké velvyslanectví v Praze. Prášek se ale ukázal být neškodný.
 • Srpen 2010 - Ke 20 letům vězení byl odsouzen Američan Timothy Cloud (63), který v létě 2009 poslal prezidentu Baracku Obamovi a dalším oficiálním činitelům dopisy obsahující bílý prášek, o němž tvrdil, že jde o antrax. Kvůli možnému ohrožení musel být tehdy evakuován úřad v New Yorku a čtyři jeho zaměstnanci skončili v karanténě.
 • Únor 2012 - Americká média, včetně New York Times, a někteří zákonodárci dostali dopisy s neškodným práškem, protivládními texty a varováním, že všem 100 senátorům ve Washingtonu byly zaslány dopisy, z nichž deset obsahuje smrtelnou látku. Doručené dopisy se ukázaly být neškodné.
 • Říjen 2012 - Velvyslanectví Spojených států ve Stockholmu bylo na několik hodin evakuováno poté, co se v něm objevila listovní zásilka s velmi nebezpečným práškem.
 • 17. dubna 2013 - Oznámeno, že v úterý tajné služby zajistily dopis adresovaný prezidentu Baracku Obamovi, který podle prvních testů obsahoval jedovatý ricin. Ricin podle předběžných testů obsahoval i dopis pro senátora za stát Mississippi Rogera Wickera. K oběma činům se přiznal dvaačtyřicetiletý James Everett Dutschke a v dubnu 2014 byl odsouzen k 25 letům.
 • 24. října 2014 - Balíčky s podezřelým práškem byly v Istanbulu doručeny do pěti konzulátů západních zemí. Jejich budovy byly následně evakuovány a 16 osob preventivně hospitalizováno po kontaktu s obsahem zásilky. Terčem se staly zastupitelské úřady USA, Kanady, Francie, Německa a Belgie.
 • 17. března 2016 - Eric Trump, mladší ze dvou dospělých synů tehdejšího republikánského prezidentského kandidáta a současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, dostal do bytu na Manhattanu zásilku s dopisem a bílým práškem. Dopis obsahoval hrozbu a prášek nebyl nebezpečný.
 • 21. října 2016 - Newyorské ústředí kampaně demokratické kandidátky na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonové bylo evakuováno kvůli zásilce s podezřelým bílým práškem. Následná analýza ale podle policie ukázala, že látka není škodlivá.
 • 12. února 2018 - Snacha prezidenta Trumpa Vanessa, která je manželkou Trumpova syna Donalda mladšího, byla převezena do nemocnice s žaludeční nevolností poté, co přišla do kontaktu s neznámým bílým práškem. Policie oznámila, že prášek přišel v poště, kterou Trumpová otevřela. Posléze uvedla, že prášek nebyl nebezpečný.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.