Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maovy zásluhy převažují nad chybami, myslí si 85 procent Číňanů

Mao Ce-tung, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mao Ce-tung, ilustrační foto | foto: Reuters

PEKING Více než 85 procent Číňanů je přesvědčeno, že zásluhy Mao Ce-tunga převažují nad jeho chybami. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, o němž u příležitosti 120. výročí narození tohoto "velkého vůdce národa" informovala čínská státní média. Výročí připadá na čtvrtek.

Maův odkaz, byť kontroverzní, v Číně přetrvává. "Velký kormidelník" je oceňován jako zakladatel nezávislého komunistického státu v roce 1949, nicméně úřady nabádají ke zdrženlivosti při oslavování jeho výročí. Tento muž je činěn zodpovědným za smrt desítek milionů Číňanů během takzvaného velkého skoku vpřed (1959-1963) a kulturní revoluce (1966-1976).

Chyboval ze 30 procent

Komunistická strana Číny po jeho smrti v roce 1976 rozhodla, že Mao Ce-tung "měl pravdu ze 70 procent a chybil ve 30 procentech" svého vedení země. Nejnovější sondáž zveřejněná v listu komunistické strany Global Times ukazuje, že Číňané jsou vůči němu ještě benevolentnější.

Na otázku "Souhlasíte s tím, že Maovy zásluhy převažují nad jeho chybami?" odpovědělo souhlasně 78,3 procenta dotázaných a 6,8 procenta dokonce "rozhodně". 

Cenzura a propaganda

Pouhých 11,7 procenta respondentů odpovědělo záporně a zhruba tři procenta si s odpovědí nevědělo rady. Přes 90 procent účastníků ankety se shodlo v tom, že největší Maovou zásluhou bylo, že "díky revoluci založil nezávislý stát".

Agentura AFP poznamenala, že přísná cenzura Číňanům brání, aby se dostali k jiné verzi hodnocení 27leté Maovy vlády, než jakou jim předkládá pečlivě redigovanou vládnoucí komunistická strana. Široká veřejnost ví například velmi málo o období velkého hladomoru v letech 1958-1962, které mělo na obyvatelstvo katastrofální dopady.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...