Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zelenskyj: Při obraně Mariupolu zahynulo hodně lidí, bohužel i naši piloti. Věděli, že se nevrátí

Areál hutního komplexu Azovstal v Mariupolu (5. května 2022) foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že ve snaze zásobovat poslední obránce Mariupolu zahynulo mnoho ukrajinských pilotů. Označil je za hrdiny. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka se bude o obraně Azovstalu jednou učit na vojenských školách.
  11:57

Slova ukrajinského prezidenta na svém webu zveřejnil list Ukrajinska Pravda. „Při obraně Mariupolu zahynulo hodně lidí, bohužel i naši piloti. Byli to hrdinští lidé, kteří dobře věděli, že je těžké, vlastně téměř nemožné, letět do Azovstalu,“ prohlásil Zelenskyj.

Piloti vrtulníků se vydávali k obléhaným ocelárnám, aby přivezli léky, jídlo, vodu, a také odvezli mrtvá těla. Podle Zelenského tak činili, i když věděli, že se 90 procent z nich nevrátí.

Podle agentury Interfax dosud nikdo nemohl předchozí pokusy o letecké zásobování oceláren oficiálně komentovat. Kvůli přítomnosti ruské protivzdušné obrany totiž nevedly do Azovstalu žádné letecké koridory.

Zelenskyj také poznamenal, že Azovstal nebránili pouze ukrajinští národní gardisté, ale s nimi zhruba i 400 pohraničníků, výsadkářů či zástupců Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Na místě byli i vojenští zdravotníci a civilisté.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pátek večer informoval prezidenta Vladimira Putina, že Azovstal byl dobyt.

Velitel ukrajinského pluku Azov Denis Prokopenko předtím vyzval všechny obránce mariupolského metalurgického komplexu, aby v zájmu zachování života zastavili odpor proti ruské armádě.

Generální štáb ukrajinské armády již v noci na úterý sdělil, že vojáci v Mariupolu „splnili svoji misi“ a že vrchní vojenské velení nařídilo velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby chránili životy personálu.

„Obrana Azovstalu vejde do dějin“

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko prohlásil, že o obraně Azovstalu se bude jednou učit na vojenských školách. Podle Heraščenka lidé uvnitř neměli pitnou vodu, prakticky žádné zdravotnické potřeby a jedli jen jednou denně.

„Víte, co je to amputovat končetinu bez anestetik? To, co je vidět v hollywoodských hororových filmech, není nic ve srovnání s tím, co viděli a přetrpěli obránci Azovstalu,“ řekl v ukrajinské televizi Heraščenko.

Vojáci prochází kolem nového cedule s názvem města v barvách ruské vlajky u vjezdu do Mariupolu. (12. června 2022)

Ruská propaganda vykresluje příslušníky pluk Azov jako neonacisty. Ale podle ukrajinských médií ukrajinská veřejnost vnímá obránce Mariupolu jako hrdiny.

Ruské jednotky obléhaly strategicky položené přístavní město u Azovského moře od 1. března. Po dobytí většiny Mariupolu zůstal rozlehlý areál oceláren Azovstal, nacházející se přímo ve městě, poslední baštou ukrajinského odporu, který vedli právě vojáci pluku Azov spolu s námořními pěšáky a příslušníky dalších jednotek.

Rusko se chlubí zničením západních zbraní

Ruská armáda v sobotu uvedla, že na severozápadě Ukrajiny zničila velké množství zbraní a techniky, které ukrajinským silám na Donbasu poslaly západní země.

Podle mluvčího ministerstva obrany Igora Konašenkova, kterého citovala agentura TASS, šlo o úder raketami Kalibr odpálenými z moře. „Vysoce přesné námořní rakety Kalibr dlouhého doletu zničily v oblasti železniční stanice Malin v Žytomyrské oblasti velkou dávku zbraní a vojenského vybavení dodaného ze Spojených států a evropských zemí pro seskupení ukrajinských jednotek na Donbasu,“ oznámil Konašenkov.

Mluvčí také řekl, že „vysoce přesnými raketami dlouhého doletu odpalovanými ze vzduchu“ byla také v Oděse zničena skladiště paliv určených pro obrněná vozidla ukrajinských jednotek.

Konašenkov rovněž uvedl, že byla na různých místech zasažena i tři velitelská stanoviště ukrajinských ozbrojených sil, včetně velitelství 109. brigády územní obrany u města Bachmut. Terčem úderů podle něj bylo také „36 oblastí soustředění živé síly a vojenské techniky a osm muničních skladů“.

K informaci, kterou nelze ověřit z nezávislých zdrojů, se ukrajinská strana zatím nevyjádřila.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat