Badatelé si nad modrým světlem lámou hlavy už stovky let. Situaci komplikuje fakt, že světelné jevy vyskytující se při zemětřesení mohou vypadat vždy jinak. To vyvolává různé teorie. Někteří tvrdí, že se jedná o obyčejné blesky, jiní vidí UFO nebo mimozemská zjevení, uvádí web National Geographic.
Výskyt takovýchto světel, kterým se říká „earthquake lights“ (EQL) sahá podle odborníků až do roku 1600.
Američtí geologové se ale k jevu vyjadřují opatrně. „Geofyzici se liší v názoru na to, do jaké míry jednotlivá hlášení neobvyklého osvětlení v blízkosti času a epicentra zemětřesení skutečně představují EQL,“ uvádí americká vědeckovýzkumná vládní agentura USGS.
Někteří vědci světelné efekty připisují zemětřesení, jiní pochybují. Hlášení o EQL totiž někdy souvisejí s elektrickým obloukem z chvějícího se elektrického vedení.
Světla zapříčiněna zemětřesením jsou podle badatelů způsobena elektrickými náboji, které se aktivují v některých typech hornin během seismické aktivity. „Jako byste zapnuli baterii v zemské kůře,“ popisují s tím, že se častěji objevují před nebo při zemětřesení, nikoli po.
Lidé vyhrabávají mrtvé holýma rukama
Záchranáři v Maroku se nyní usilovně snaží najít přeživší. KK pátrání se připojily záchranné týmy ze Španělska, Británie a Kataru.
Zemětřesení udeřilo v pátek pozdě večer a s intenzitou 6,8 stupně bylo nejsilnější nejméně od roku 1900. Epicentrum se nacházelo 72 kilometrů jihozápadně od historického města Marrákeš.
Jelikož se oblast zemětřesení nachází z velké části ve špatně přístupných oblastech, bilance katastrofy se zřejmě bude dále zhoršovat. Úřady zatím nevydaly odhady počtu pohřešovaných, raněných je 2 501. Silnice a cesty do nejvíce zasažených míst často blokují balvany uvolněné zemětřesením.
V městečku Imgdal zhruba 75 kilometrů jižně od Marrákeše se v pondělí ráno ženy a děti choulily pod provizorními stany rozesetými podél silnice v těsné blízkosti poškozených budov. Někteří lidé se zahřívali u otevřeného ohně. O kus dál byl automobil rozmačkaný pod balvany, které se zřítily z útesu.
Mnozí z těch, kteří zemětřesení přežili, strávili už třetí noc pod širým nebem. Lidé popisují zoufalé scény, kdy se snaží z trosek svých bývalých domovů vyhrabat holýma rukama mrtvé příbuzné či své osobní věci.
Řada staveb se při otřesech sesypala, včetně všudypřítomných tradičních domů postavených z hliněných cihel, kamení a dřeva. Právě tyto malebné rysy místní architektury po generace přitahovaly turisty do oblasti Velkého Atlasu.
„Je těžké odtamtud vytáhnout živé lidi, protože většina stropů a zdí se při zřícení proměnila v hliněnou suť, která nenechala prostor k dýchání a pohřbila každého, kdo zůstal uvnitř,“ řekl příslušník armády, který se podílí na záchranných pracích a vzhledem k vojenským pravidlům si nepřál být jmenován.
Postupně také vycházejí najevo škody, které zemětřesení napáchalo na kulturním dědictví. Byly poničeny budovy ve starém městě v Marrákeši, které je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Zemětřesení také citelně poškodilo vzácnou historickou mešitu Tin Mal z 12. století, která leží v odlehlé horské oblasti blíže epicentru.
Lidé, kterým se podařilo z hroutících se domů uprchnout a teď nemají kde spát, kritizují vládu, že zpočátku na katastrofu reagovala pomalu.
Maroko nasadilo do boje s následky zemětřesení armádu a vláda říká, že posiluje pátrací a záchranné týmy, zajišťuje dodávky pitné vody a distribuuje potraviny, stany a deky. Marocký král Muhammad VI ani premiér Azíz Achanúš zatím nevystoupili s projevem k národu.
Maroko přijalo nabídky na vyslání záchranných a pátracích týmů pouze od Španělska, Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů (SAE). Státní televize oznámila, že vláda před přijetím zahraniční pomoci vyhodnotila její potřebu a zvážila význam koordinace záchranných prací s tím, že pak by mohla přijmout nabídky i od dalších zemí.
V Česku je připraven odjet do Maroka hasičský tým USAR (Urban Search and Rescue), který se specializuje na prohledávání sutin.