Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Matka mě týrala'. Američana oslovil islám a stal se náborářem al-Kaidy, teď je hlasem proti džihádu

Svět

  6:15
WASHINGTON - Jesse Morton neměl ideální dětství a vinil za to americkou společnost. Nechal se strhnout líbivostí islamistů a konvertoval. Stal se jedním z nejúspěšnějších členů al-Káidy v nabírání nových rekrutů. Po zatčení však změnil názor a působil jako informátor FBI. Nyní vede vědecký výzkum o extrémismu a snaží se odčinit, co napáchal.

Jesse Morton v reportáži z roku 2010 ještě coby džihádista. foto: Printscreen Youtube.com

Jesse Morton vedl čtyři roky ze svého bytu v Brooklynu webovou stránku s názvem Muslimská revoluce. Přesvědčil mnoho Američanů, aby se přidali k násilné ideologii teroristické organizace al-Káida.

Muže a ženy vábil pomocí online postů a různých tutoriálů. Někteří z nich byli obviněni ze spoluúčasti např. na plánu na odpálení bomby v Pentagonu či na pokusu o vraždu švédského karikaturisty, který vyobrazil proroka Mohameda. Někteří další v současné době bojují na straně Islámského státu. Jednoho z nich zabila americká raketa vystřelená z dronu v Jemenu.

„Hledali jsme tygry a nechali jsme jim ovce,“ vysvětluje Jesse Morton, že často rekrutoval přímo před mešitami.

Sedmatřicetiletý Morton byl loni v únoru propuštěn z vězení, následně působil jako informátor FBI. V současné době je spolupracovníkem Univerzity George Washingtona. Program o extrémismu, ve kterém působí, má objasnit přitažlivost skupin jako Islámský stát nebo al-Káida. Jeho úkolem je tedy zkoumat ideologii, kterou dříve šířil. V USA je tak první bývalým džihádistou působícím ve veřejné sféře.

V rozhovoru pro The New York Times řekl, že se snaží odčinit to, co spáchal. „Chci odradit alespoň tolik lidí, kolik jsem jich přesvědčil k páchání zločinu. Je možné, že nikdy nedokážu odčinit to, co jsem provedl, ale chci se o to alespoň pokusit,“ objasňuje Morton svou proměnu.

K extrémismu ho navedlo dětství

Při otázce, kdy se rozhodl pro cestu extrémismu, zvedá Jesse Morton ruku do výše několika desítek centimetrů od podlahy. „Když jsem byl asi takhle vysoký.“

Narodil se v Pennsylvanii, jeho první vzpomínky jsou plné bolesti. Matka ho mlátila, škrábala a kousala své děti celé roky. Když už to nemohl vydržet, svěřil se školnímu psychologovi. Škola si následně zavolala jeho matku, a ta vše popřela. Vzala ho zpátky domů, kde ho čekal výprask.

„Nemohl jsem věřit nejen své dysfunkční rodině, nemohl jsem obecně důvěřovat společnosti. Měl jsem pocit, že mě americká společnost neochraňuje.“

‚Vymyli mu mozek.‘ Muž v Británii poznal na videu IS mezi zabijáky třináctiletého syna

V 16 letech utekl z domova a živil se prodejem drog na koncertech. S islámem se poprvé setkal náhodou v roce 1999, když mu bylo 21 let. Utíkal před policií do opuštěného domu a jeho společník mu řekl, aby opakoval několik arabských slov. Šlo o deklaraci muslimské víry. Policisté je nenašli a vrátili se zpět, Jesse Morton to chápal jako znamení a konvertoval k islámu.

Ve vězení, kam se dostal kvůli prodeji drog, mu spoluvězeň dal muslimské jméno Younus podle proroka, kterého spolkla velryba a z jejího žaludku svolával ostatní k islámu. „Jsi v břiše nestvůry,“ vysvětlil mu muž. „Bylo to my proti nim, líbilo se mi to.“ Jeho učitel s ním sdílel proroctví o destrukci Spojených států amerických. „Svět byl najednou černý a bílý. Chtěl jsem se okamžitě zapojit,“ popisuje svou motivaci Morton.

Po propuštění z vězení kompletně změnil svůj život. Získal magisterský titul v mezinárodních studiích. Seznamoval se s online lekcemi na podporu islámu. Byl představen uvězněnému jamajskému extrémistovi Abdullahovi al-Faisalovi, mentorovi jednoho z útočníků, který stál za londýnskými útoky v roce 2005.

Islám dokáže být revolučně interpretován

V roce 2007 odstartoval server Muslimská revoluce. Úkolem této stránky bylo přivézt ty, kteří si pohrávali s extrémismem. Každý pátek pak Morton postával před newyorskými mešitami a ve svých projevech kritizoval měkký islám, který se káže uvnitř. Jeho videa byla na stránce umístěna vedle nahrávek s Usámou bin Ládinem.

„Je třeba nasměrovat jejich křivdy k vyššímu cíli. Věřte tomu nebo ne, ale islám se dá vysvětlit způsobem, který je neuvěřitelně revoluční.“ Následně rekruty učil, že jejich věrnost musí bezvýhradně patřit ostatním muslimům, nutil je zpřetrhat vazby s rodinou i přáteli.

Mezi jeho followery na YouTube kanálu patřila například Colleen LaRoseová známá jako Džihádistka Jane. V roce 2010 byla obviněna z plánování vraždy švédského karikaturisty. Další Mortonův rekrut byl obviněn z přípravy výbuchu v obchodním centru.

Hranici Muslimská revoluce překročila, když skupina zveřejnila adresy tvůrců seriálu South Park po tom, co si v jedné z epizod dělali legraci z proroka Mohameda. Mortonova společníka Zacharyho Chessera zadržela policie a on utekl do Maroka, kde byl o rok později také zatčen.

Američané si pro něj do marockého vězení přišli v roce 2011. Odvezli ho na opuštěné letiště, kde ho spoutali, zavázali mu oči a vzali mu jeho korán. Jeden z amerických agentů mu během letu sundal pásku z očí a údajně mu dal do rukou bibli. Bylo to jedno z několika gest, které se ho podle jeho slov na postupné cestě z radikalizace hluboce dotkly.

V Americe se ocitl opět ve vězení. V knihovně si však místo islámských knih začal pročítat filosofy, jako je John Locke a jeho Dopis o toleranci, kde autor tvrdí, že víra nemůže být prosazována pomocí násilí.

Během jeho pobytu v americkém vězení se agenti FBI přihlásili do jeho emailové schránky a snažili se najít jeho bývalé rekruty. Několik z nich se přidalo k Islámského státu. Chtěli po něm, aby se stal informátorem, nakonec souhlasil.

‚Přispěl jsem k vytvoření Frankensteina‘

Před dvěma lety, krátce po tom, co Islámský stát vyhlásil chalífát, dostal Jesse Morton dopis ze Sýrie. Poslal mu ho jeden z jeho bývalých studentů. S nadšením mu v něm popisoval, jak plaval ráno v Tigrisu a jeho spolubojovníci právě věšeli hlavy poražených iráckých vojáků na plot. Nadšení s pisatelem nesdílel a pozvracel se v cele.

Sebevražedný útok v jemenském vojenském areálu provedl IS. Obětí je až 60

„Byl to můj student, ptal se mě na vše možné a já mu řekl, aby šel do Sýrie. Je jako Frankenstein, nevytvořil jsem ho, ale rozhodně jsem k tomu přispěl.“

Z 11letého trestu si díky spolupráci s FBI odseděl jen tři roky a devět měsíců. V současné době žije ve Virginii, podmínky propuštění mu znemožňují cestovat mimo District of Columbia, kde se nachází hlavní město USA Washington D. C. V noci ho pronásledují noční můry. Extrémisté, ke kterým se otočil zády, by se mu mohli pokusit ublížit. Islámský stát trestá špionáž smrtí. Spíše se však bojí myšlenek, které po světě rozšiřoval.

„Bojím se, ne proto, že bych se k tomu mohl vrátit, ale protože jsem byl tak odhodlaný zničit svět. Nyní vím, že musí být chráněn,“ uzavírá Jesse Morton svůj příběh.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!