Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medveděv se snažil získat ve Švýcarsku podporu pro svůj bezpečnostní pakt

Svět

  20:19
BERN - Ruský prezident Dmitrij Medveděv se dnes ve Švýcarsku snažil získat podporu pro svůj loňský návrh nového bezpečnostního uspořádání ve světě. Medveděv dorazil do Švýcarska na dvoudenní návštěvu. Je to vůbec první oficiální cesta hlavy ruského státu do této alpské republiky.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na návštěvě Švýcarska. foto: AFP

Medveděv navrhl loni v červenci uzavření bezpečnostního paktu, který by zahrnoval Evropu, severní Ameriku a země bývalého Sovětského svazu. Podle expertů tak Rusko usiluje o větší vliv v regionu, kde dominuje NATO. Vůči jeho případnému rozšíření o postsovětské republiky má Moskva výhrady. Západ se k nápadu staví skepticky.

"Věříme, že všechny země mají zájem na vytvoření nového bezpečnostního systému v Evropě, zvlášť ty země, které nejsou v uskupeních či aliancích," řekl podle AP Medveděv. Dodal, že ani Rusko, ani Švýcarsko nejsou členem NATO či EU, ale obě země mají velký zájem na řešení bezpečnostních otázek na kontinentu.

Podle agentury ITAR-TASS švýcarský prezident Hans-Rudolf Merz po schůzce řekl, že v bezpečnosti Evropy hraje Rusko důležitou roli. "Mluvili jsme o architektuře evropské bezpečnosti. Náš pohled na věc se shoduje," citovala ruská agentura Merze.

Podle agentury DPA se politické rozhovory týkaly ale spíš hospodářství.

Merz se zmínil o možnosti dohody o volném obchodu mezi Moskvou a Evropským sdružením volného obchodu (EFTA), které kromě Švýcarska tvoří Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Švýcarský prezident uvedl, že Rusko je nejdůležitějším partnerem alpské republiky ve východní Evropě. "Obchod s jedním z klíčových hráčů světové politiky, jakým Rusko je, má zásadní význam," řekl Merz. Podle něj je nutné, aby jeho země měla "atraktivní daňovou politiku", aby přilákala investory.

Merz dodal, že ekonomické vztahy obou zemí se v posledních letech zintenzivnily. "Bez ohledu na krizi vývoz a dovoz zůstaly přibližně na stejné úrovni," řekl. Země dnes podepsaly mimo jiné dohodu o zjednodušení vydávání víz.

Medveděv přijel na dvoudenní návštěvu v doprovodu své manželky. Švýcarský prezident a ministryně zahraničí ho uvítali se všemi vojenskými poctami.

Návštěva hlavy ruského státu se koná za přísných bezpečnostních opatření. V úterý Medveděv navštíví památník ruského vojevůdce Alexandra Suvorova, který se svými vojsky v roce 1799 přešel přes švýcarské alpské průsmyky.

Autor: