Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Medveděv: Více demokracie, méně časových pásem

Svět

  17:50
MOSKVA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém projevu před členy vlády a zákonodárci vyzval k modernizaci Ruska založeném na demokratických hodnotách. Kromě návrhu snížení počtu časových pásem v Rusku z ekonomických a správních důvodů slíbil penzistům vyšší důchody, vojákům nové zbraně i lepší podmínky nespokojeným vědcům. Jeho půl druhou hodinu trvající řeč často přerušoval potlesk.

Výroční projev šéfa Kremlu

Ve svém projevu připomněl, že dnešní Rusko za své postavení v mnohém vděčí ještě sovětské éře, během které se ze zaostávající agrární země stalo velmocí, opírající se o jaderné zbraně, těžbu surovin a těžký průmysl. Ale podotkl, že tato infrastruktura zastarává, a proto je nutná její modernizace. Vsadit by se mělo na nové technologie.

"Nastal čas, aby současné pokolení řeklo své slovo a pozdvihlo Rusko na novou úroveň," prohlásil Medveděv a vyzval k modernizaci, založené na demokratických institucích a hodnotách.

Přechod od "archaické společnosti"
Rusko by podle něj mělo přejít od "archaické společnosti" k racionální a inteligentní společnosti aktivních a svobodných občanů a místo nostalgie a předsudků se ve své vnitřní a zahraniční politice řídit pragmatickými cíli prospěchu země.

Na řadu přišla také politická reforma: Zrušit by se do budoucna mělo sbírání stovek podpisů nutných pro registraci partaje do voleb.

V souvislosti se situací na severním Kavkazu Medvedev zdůraznil: "Povedeme nesmiřitelný boj s mezinárodním terorismem, budeme likvidovat bandity".

Medveděv, kterému v květnu uplyne polovina funkčního období, se snaží vystoupit ze stínu svého předchůdce Vladimira Putina. Ten i po loňském odchodu z Kremlu do čela vlády zůstává v očích většiny Rusů klíčovou postavou. Dnešní projev se jevil pokračováním zářijového internetového článku, ve kterém Medveděv brojil proti korupci, neefektivní ekonomice a polosovětskému myšlení v neupevněné demokracii. Podobná hesla až dosud hlásala jen protikremelská opozice.

I kritici Kremlu přiznávají Medveděvovi dobré záměry, ale upozorňují, že prezident postrádá mocenskou základnu k jejich uskutečnění. Dnes mnoho z prezidentových vět prokládaly obraty "je třeba", "je nutno" či "musíme".

Kritici upozorňují například na seškrtání výdajů na modernizaci ekonomiky v návrhu rozpočtu na příští rok, protože vláda se především snaží zachovat sociální smír během nynější krize, nejhorší za posledních deset let.




Autoři: ,