26. prosince 2017 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měl se podílet na smrti 25 lidí, teď má exprezident Peru dostat milost. Tisíce lidí vyšly do ulic

Z demonstrace proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z demonstrace proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu. | foto: ČTK

Lima Tisíce Peruánců v pondělí protestovaly proti udělení milosti vězněnému exprezidentovi Albertu Fujimorimu, který si odpykával 25letý trest vězení za podíl na zabití 25 lidí, porušování lidských práv a korupci. Milost bývalé hlavě státu udělil v neděli současný prezident Pedro Pablo Kuczynski. Bývalý autoritářský vůdce Fujimori dnes požádal Peruánce o odpuštění.

Kritici tohoto kroku považují milost pro Fujimoriho za součást zákulisní dohody, jejímž cílem bylo uchránit Kuczynského před sesazením kvůli obviněním z korupce. Tři dny před udělením milosti totiž prezident přestál v parlamentu hlasování o odvolání poté, co se zdrželi poslanci ze strany vedené Fujimoriho dětmi, napsala agentura Reuters. Kuczynského vláda ale popřela, že by takovýto výměnný obchod nabídla.

Devětasedmdesátiletý Fujimori je nyní ve vážném stavu v nemocnici. Podle Kuczynského trpí „progresivní, degenerativní a neléčitelnou nemocí“. Ve dnes zveřejněném videu exprezident z nemocničního lůžka poděkoval Kuczynskému a „z celého srdce“ požádal Peruánce o odpuštění. Přiznal, že část svého národa zklamal. Šlo tak o první Fujimoriho výslovnou omluvu směrem k obyvatelům Peru.

Demonstrací proti milosti Fujimorimu se v celé zemi podle Reuters zúčastnilo asi 5000 lidí. Nesli transparenty s exprezidentovými portréty a nápisy jako „vrah“ a „zloděj“. Kuczynski poté v televizním projevu k národu vyzval ke snahám o usmíření a „obrácení stránky“. Demonstranti by se podle něj neměli nechat strhávat „negativními emocemi zděděnými z minulosti“.

Fujimori stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

Fujimori byl u zrodu strany Fuerza Popular, kterou nyní vede jeho dcera Keiko. Ta loni těsně prohrála s Kuczynským ve druhém kole prezidentských voleb.

ČTK