17. listopadu 2014 9:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová se opřela do Putina: Zpochybňuje celý mírový řád v Evropě

Angela Merkelová v Sydney | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová v Sydney | foto: Reuters

SYDNEY Nebývale ostře kvůli krizi na Ukrajině kritizovala v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury DPA při projevu v Lowyho institutu pro mezinárodní politiku v australském Sydney v této souvislosti překvapivě jasně varovala před „rozsáhlým požárem“, k němuž konflikt na Ukrajině může vést.

Merkelová hovořila s Putinem v sobotu v Brisbane na okraj summitu skupiny největších ekonomik G20. Dialog mezi čtyřma očima trval dvě hodiny a kancléřka o něm odmítla novinářům cokoli říct. Omezila se na konstatování, že šlo o důvěrný rozhovor, a dodala, že s Putinem je třeba udržovat dialog, byť se s ním nesouhlasí.

Australský premiér Abbott si třese rukou s ruským prezidentem Putinem  na...
Účastníci summitu summitu G20 v Brisbane
Barack Obama na summitu G20 v Brisbane.
Taneční vystoupení na summitu G20.

Ruský prezident se na víkendové vrcholné schůzce v Brisbane ocitl pod silným tlakem vedoucích západních politiků, kteří se ho snažili přimět k tomu, aby změnil politiku vůči Kyjevu a přestal vojensky podporovat proruské separatisty na východě Ukrajiny.

Merkelové došla trpělivost

Merkelová podle DPA po dlouhém a zřejmě neplodném rozhovoru se šéfem Kremlu v Brisbane zjevně vůči Putinovi ztratila dosavadní zdrženlivost. „Svět musí přesně chápat, co se na Ukrajině děje. Jinak by to mohlo vést k rozsáhlému požáru. Celosvětovému,“ zdůraznila.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ní Rusko stále myslí postaru a považuje Ukrajinu za svou sféru vlivu a pošlapává normy mezinárodního práva. „To po strašlivé druhé světové válce a po skončení studené války zpochybňuje celý mírový řád v Evropě. A má to pokračování v ruském působení na destabilizaci na východě Ukrajiny,“ dodala.

Právo silnějšího

„V Evropě jsou stále síly... které sázejí na právo silnějšího a neuznávají sílu práva. Právě to se stalo ruskou anexí Krymu, která odporuje mezinárodnímu právu,“ zdůraznila šéfka německé vlády.

Na příkladu tragédie malajsijského letounu, který v červenci podle všeho sestřelili raketou separatisté, upozornila, že na Ukrajině skutečně v žádném případě nejde jen o lokální konflikt. „Ne, na tomto příkladu vidíme, že se dotýká nás všech,“ zdůraznila.

Upozornila přitom, že podle ní samozřejmě nejde jen o Ukrajinu. Připomněla v této souvislosti Moldavsko a Gruzii, podle ní jde však také o Srbsko a západní Balkán.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.