18. června 2012 18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová nehodlá poskytnout Řecku víc času na reformy

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: /APČTK

LOS CABOS (MEXIKO) Německá kancléřka Angela Merkelová nehodlá dát Řecku více času na splnění dohodnutých reforem a naopak po Aténách požaduje, aby postupovaly přesně podle plánu, s kterým souhlasily a díky němuž získaly i mnohamiliardovou finanční pomoc.

Merkelová to řekla po příletu na summit klíčových světových ekonomik G20 v mexickém letovisku Los Cabos na pobřeží Tichého oceánu. Kurz eura se po kancléřčiných slovech vydal dolů.

ČTĚTE TAKÉ:

Merkelová řekla, že po nedělních parlamentních volbách v Řecku očekává rychlé sestavení nové a stabilní vlády. Ta bude muset naplnit sliby, které Atény daly mezinárodním věřitelům. Řecko už dvakrát dostalo finanční pomoc a Merkelová řekla, že pro třetí už nevidí žádný důvod.

G 20

Skupinu G20 tvoří 19 zemí plus Evropská unie jako celek. Jde o státy, které se podle statistiky Mezinárodního měnového fondu z více než 80 procent podílejí na hrubém domácím produktu světa a zhruba stejnou měrou i na světovém obchodu.

Kancléřka od dvoudenního summitu G20 očekává, že Evropa na něm předvede jednotný postoj a podpoří snahu o zajištění rychlejšího a stabilního růstu ekonomiky. Merkelová bude na toto téma jednat s řadou klíčových činitelů, na 13:30 místního času (21:30 SELČ) má naplánovanou bilaterální schůzku s americkým prezidentem Barackem Obamou. Summit se koná v době, kdy eskaluje dluhová krize v eurozóně a klesá tempo růstu globální ekonomiky.

Euro po slovech Merkelové zamířilo dolů a vůči dolaru i japonskému jenu se ocitlo na novém denním minimu. K dolaru jednotná evropská měna oslabila na 1,2560 USD, k jenu klesla na 99,13 JPY. Během dne euro vykazovalo zisky a pohybovalo se i nad 1,27 USD.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!