Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mexičané budou na Den mrtvých muset oželet své hřbitovní rituály. Kvůli pandemii jsou zrušeny i průvody

Hrob ozdobený párem figurek kostlivců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrob ozdobený párem figurek kostlivců. | foto: Reuters

Mexiko Mnozí Mexičané budou muset letos oželet rituál, při němž na hřbitovech i s jídlem a pitím vzpomínají na své zesnulé v Den mrtvých (Día de Muertos), což je obdoba českých Dušiček. V některých státech mexické federace, včetně hlavního města, rozhodly úřady kvůli covidu-19 zavřít příští týden na několik dní hřbitovy.

Informovala agentura EFE. Ani tradiční průvod mexickou metropolí, v němž lidé často v kostýmech kostlivců tančí a zpívají, se letos neuskuteční. Radnice plánuje připomínku svátku prostřednictvím internetu.

Mexická metropole ve snaze zamezit shlukování osob zavře hřbitovy od 31. října do 2. listopadu. Totéž udělají mimo jiné státy México, Hidalgo či Tlaxcala. Tamní úřady vyzvaly místní obyvatele, aby vzpomínali na zesnulé doma, místo toho, aby šli strávit noc na hřbitov. Zrušeny jsou i tradiční průvody. Hlavní město uspořádá tuto slavnost letos jen prostřednictvím internetu, kde budou mimo jiné lidé moci sdílet videa.

Mexická metropole ve snaze zamezit shlukování osob zavře hřbitovy od 31. října...
Oltář ozdobený sladkostmi ve tvaru lebek.

Své brány na mexické Dušičky zavře i jeden z největších soukromých hřbitovů Latinské Ameriky Jardines del Recuerdo, který leží na okraji mexického hlavního města. Tento hřbitov, který je proslulý i jednou z největších soch Krista na světě (33 metrů vysokou), navštíví na Den mrtvých podle deníku El Universal obvykle kolem 300 000 lidí.

Den mrtvých je v Mexiku nejoblíbenějším svátkem a od roku 2008 je zapsán i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Slaví se tam 1. a 2. listopadu, na některých místech oslavy začínají už 31. října. Lidé si doma vytváří malé oltáře s fotkami zesnulých, jimž na hřbitov nosí květiny a jejich oblíbené jídlo či nápoje a věří, že se tam setkávají s jejich dušemi. Někteří u hrobů tráví i celou noc.

Původ mexických oslav Dne mrtvých má kořeny v době před víc než 500 lety, kdy si původní obyvatele Mexika Aztékové připomínali své mrtvé. Jejich oslavy, při nichž uctívali bohyni Mictecacíhuatl (Dámu smrti), trvaly přes měsíc a konaly se v létě. Španělští dobyvatelé ve snaze oslavu poevropštit ji spojili s katolickou Slavností všech svatých (1. listopadu) a Památkou zesnulých (2. listopadu).

V obchodech v Mexiku i dalších zemí Latinské Ameriky se obvykle kolem těchto svátků prodávají barevné lebky, bonbony ve tvaru kostlivců či figurky veselých kostřiček v zářivých barvách. Nejslavnější je figurína Catrina, smějící se kostra s širokým dámským kloboukem s velkými péry, kterou stvořil v roce 1910 mexický karikaturista José Guadalupe Posada.

V pandemii covidu-19 je Mexiko v počtu úmrtí spojených s touto nemocí s téměř 87 000 evidovanými případy čtvrté na světě po USA, Brazílii a Indii. Od loňského prosince, kdy se koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil v Číně, zaznamenali v Mexiku na 861 000 nakažených. Reálné počty jsou ale několikanásobně vyšší, což přiznává i mexická vláda. Druhá nejlidnatější latinskoamerická země, která má 128 milionů obyvatel, totiž v regionu spolu s Brazílií provádí nejméně testů v přepočtu na obyvatele.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...