Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V ulicích Mexika ležely kusy lidských těl. Podle policie jde o kartelové čistky

Na různých místech ve městě Monterrey na severu Mexika byly nalezeny zbytky lidských těl. (26. září 2023) foto: Profimedia.cz

Na různých místech ve městě Monterrey na severu Mexika byly nalezeny zbytky lidských těl. Podle úřadů patří nejméně 12 různým osobám, píše agentura EFE. Vyšetřovatelé se domnívají, že se jedná o akt v rámci čistky v jednom z místních drogových kartelů.
  8:17

Podle prokuratury ve státě Nuevo Léon, který se nachází na severu Mexika u hranic se Spojenými státy, byly oběti mužského pohlaví. Jejich pozůstatky někdo zanechal na veřejných prostranstvích v sedmi různých částech Monterrey, které je správním střediskem státu Nuevo Léon.

Podle ministra pro bezpečnost státu Nuevo Léon Gerarda Palaciosa Pámanese se zřejmě jedná o čistku „ve skupině organizovaného zločinu, které má sídlo v (sousedním státě) Tamaulipas“. Podle vzkazů nalezených u částí těl se vyšetřovatelé domnívají, že se jednalo o pomstu kvůli zradě uvnitř kartelu.

Demonstrativní akty, jako vystavení znetvořených těl údajných zrádců či protivníků, jsou běžnou praktikou mexických drogových kartelů a dalších skupin organizovaného zločinu. Ve městě Monterrey se však v posledních letech podařilo snížit kriminalitu.

„V nejkrvavějším období před deseti až 12 lety se staly podobné činy, v takovém rozsahu je ale v nedávné minulosti nepamatují,“ řekl novinářům zástupce prokurátora Luis Enrique Orozco. Podle něj se podobný akt stal naposledy zhruba před pěti lety. V uplynulých měsících ale úroveň násilí spojená s organizovaným zločinem ve státě Nuevo León vzrostla.

Autoři: ,