Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mexiko vydalo do USA syna bývalého drogového bosse zvaného El Chapo

Mexiko v pátek vydalo do Spojených států Ovidia Guzmána Lópeze, syna bývalého šéfa mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo (Prcek). V USA bude čelit obviněním z obchodování s drogami. foto: ČTK

Mexiko v pátek vydalo do Spojených států Ovidia Guzmána Lópeze, syna bývalého šéfa mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo (Prcek). V USA bude čelit obviněním z obchodování s drogami. Oznámil to podle agentury AP americký ministr spravedlnosti Merrick Garland. Joaquín Guzmán byl v USA v roce 2019 odsouzen za obchod s drogami a plánování vražd na doživotí.
  8:17

„Tato akce je nejnovějším krokem ve snaze ministerstva spravedlnosti útočit na všechny aspekty aktivit tohoto kartelu,“ uvedl Farland k vydání Guzmána Lópeze. „Ministerstvo spravedlnosti bude i nadále hnát k odpovědnosti ty, kdo jsou zodpovědní za podněcování epidemie opiátů, která zdevastovala příliš mnoho komunit po celé zemi,“ dodal.

Mexické bezpečnostní složky Guzmána Lópeze, zvaného El Ratón (Myš), zadržely v lednu v Culiacánu, který je hlavním městem mexického státu Sinaloa. Zadržení vyvolalo ve městě násilnosti ze strany členů kartelu, které si vyžádaly tři desítky životů.

Američtí prokurátoři v dubnu představili rozsáhlá obvinění vůči Guzmánovi Lópezovi a jeho bratrům. Popsali, jak po otcově vydání do USA a následném odsouzení čím dál více směrovali kartel k syntetickým drogám, jako jsou metamfetamin a silný syntetický opioid fentanyl, píše AP.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...