Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět si připomíná ztracené děti. Zmizí jich tisíce denně

Svět

  15:01
PRAHA - Den po dopadení vraha amerického chlapce, který byl pohřešovaný 33 let, si svět připomíná Mezinárodní den ztracených dětí. "Nejdůležitější jsou první minuty," říká ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Na celém světě se každý den ztratí tisíce dětí, drtivá většina se však opět najde.
Pohřešované děti (ilustrační foto)

Pohřešované děti (ilustrační foto)

Newyorská policie ve čtvrtek zadržela muže podezřelého z únosu šestiletého Etana Patze, který zmizel 25. května 1979. Po dlouhých 33 letech se chlapcův vrah ke spáchání hrůzného činu přiznal.

Případ Patz změnil Ameriku, začalo se mluvit o zmizení dětí.

Zabil jsem Etana, přiznal muž

Zmizení tehdy šestiletého Etana stálo v osmdesátých letech u zrodu amerického hnutí pátrajícího po zmizelých dětech. Dnes s ním úzce spolupracuje i jeho evropská obdoba, v jehož představenstvu sedí ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Během chvíle v zahraničí
"Tím, že jsme součástí otevřené Evropy, je mezinárodní spolupráce klíčová. Když dnes někdo v Praze schová dítě do kufru auta, za dvě hodiny už je za hranicemi. To je také hlavní myšlenka bruselské organizace Missing Children Europe. V jednotlivých zemích navíc funguje bezplatná linka 116 000, na které mohou lidé okamžitě hlásit pohřešované dítě. V České republice zatím ještě nefunguje, ale v současnosti se vybírá provozovatel," říká Baudyšová.

Ředitelka nadace Naše dítě Ing. Zuzana Baudyšová

Symbolem Mezinárodního dne pohřešovaných dětí je květ pomněnky. Evropa si tzv. pomněnkový den připomíná od roku 1986. V Česku modré kvítky prodává sdružení Linka bezpečí.

Pomněnkový den
Loni bylo v České republice podle nadace Naše dítě vyhlášeno pátrání po 6 550 dětech, největší počet přitom spadá na ústavní svěřence. Úspěšnost vypátrání ztracených dětí je však Česku vysoká, pohybuje se okolo 98 až 99 procent.

"Nejdůležitější jsou první minuty. Čím je dítě mladší nebo pokud užívá nějaké léky, tím je případ naléhavější. Důležité je, aby spolupracovaly nejen sdělovací prostředky ale i veřejnost. V současnosti jsme se s jedním z operátorů dohodli na tom, že v místě, kde bylo pohřešované dítě naposledy spatřeno rozešle svým klientům sms zprávu s informacemi o hledaném dítěti a odkazem na web Police ČR", říká Baudyšová.

Pomněnkový den

Podle americké organizace (International Centre for Missing and Exploited Children) se na světě každoročně ztratí kolem 8 milionů dětí, tedy asi 22 tisíc denně. "Kvůli neexistujícím statistikám v některých zemích nelze říct, kolik z nich se nakonec vrátí domů. Nicméně v těch státech, kde fungují příslušné organizace a tato čísla jsou zaznamenávána,  se počet nalezených dětí drží nad 90 procenty. Ve Spojených státech je to 97 procent," dodává Caroline Humer z americké organizace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat