Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Michail Gorbačov slaví 90. narozeniny. Za sovětskou invazi do Československa se neomluvil včas

Svět

  16:08
PRAHA / MOSKVA - Muž, který ukončil studenou válku, ale i ten, který svou nezodpovědnou politikou přivedl ke krachu Sovětský svaz. Poslední generální tajemník komunistické strany SSSR slaví kulaté devadesáté narozeniny. V nemocnici a v osamění.

Michail Gorbačov dnes. Na snímku z 31. března 2013 foto: ČTK/AP

Ve věku 100 let zemřel bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz. V 80. letech kultivoval vztahy s Gorbačovem

Michail Gorbačov před lety uvažoval, že sovětskou invazi do Československa v roce 1968 uzná za chybnou. Podtrhl by tím však židli pod tehdejším konzervativním vedením KSČ, které tvořili z velké části lidé „namočení“ do srpnových událostí.

Krátce před jedenáctou hodinou dopolední dosedl 9. dubna 1987 na pražské letiště stroj IL-62M, na jehož palubě seděl sovětský vůdce Michail Gorbačov. Očekávání bylo velké – že se vyjádří k sovětské invazi v roce 1968. „Existovala možnost, o které Sověti uvažovali, ale nakonec ji nezkusili – včas se distancovat od událostí v srpnu 1968,“ řekl pro Lidovky.cz Oldřich Tůma, historik Ústavu soudobých dějin Akademie věd.

Takový krok by pravděpodobně zasadil někdejšímu komunistickému vedení, jemuž se koncem 80. let vymykala situace v Československu z rukou, tvrdou ránu. A mohl změnit běh událostí, jež vyvrcholily až listopadem 1989.

Představitelé režimu v čele s prezidentem Gustávem Husákem, generálním tajemníkem ÚV KSČ Milošem Jakešem i dalšími členy ústředního výboru strany Vasilem Biľakem či Aloisem Indrou měli oprávněný důvod k obavám. Vždyť oba posledně jmenovaní byli podepsaní pod takzvaným zvacím dopisem, který se stal záminkou pro „spojeneckou“ intervenci do Československa.

„Všichni trochu naivně doufali, že něco symbolického na toto téma řekne,“ doplnil Tůma k návštěvě sovětského šéftajemníka. Nebylo k tomu daleko. Podle ruských historiků, na něž se odkazuje i Tůma, měl Gorbačov na papíře návrh textu, který označoval vojenský vpád za chybný. Jenže nakonec se nechal přemluvit mimo jiné i od československých komunistů a přidržel se původní sovětské linie.

„Propásl tím poslední šanci, jak tu mohlo z dnešního pohledu Rusko obnovit alespoň elementární důvěryhodnost,“ myslí si Tůma. Gorbačov nakonec sovětskou chybu uznal, jenže až v prosinci 1989, kdy to už mělo jen pramalý vliv.

Své 90. narozeniny oslavil Michail Sergejevič Gorbačov v nemocnici. Kdysi jeden z nejmocnějších lidí světa trpí samotou a snaží se sepsat své paměti. V září 1999 zemřela na leukémii jeho manželka Raisa, se kterou měl dceru Irinu. Tentýž rok dostal z rukou Václava Havla Řád bílého lva.

Autoři: