5. srpna 2010 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranty už Německo neláká, odcházejí i němečtí Turci

Němečtí Turci se vracejí do Turecka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí Turci se vracejí do Turecka. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německo přestává být vysněným cílem pro migranty. Loni už druhý rok po sobě zemi více lidí opustilo, než se jich do ní přistěhovalo. Alarmující pro Němce je zejména fakt, že odcházejí vzdělaní lidé, zatímco nový domov a obživu hledají často méně kvalifikované síly. Tento trend se týká i početné turecké menšiny.

Odliv německých imigrantů se odráží i na chování jedné z největších menšin v Německu - Turcích. Ještě na přelomu tisíciletí představovali typickou skupinu přistěhovalců, kteří jako takzvaní gastarbeiteři přicházeli od 60. let minulého století po desetitisících do Německa za prací a v současnosti tam tvoří zhruba třímilionovou komunitu. Loni jich podle německých statistiků přišlo okolo 30 tisíc, zatímco do Turecka se přestěhovalo na 40 tisíc obyvatel Spolkové republiky - převážně Němci tureckého původu.

Většinou to jsou mladí absolventi vysokých škol, kterým stát na Bosporu nabízí možnost lepšího uplatnění a ohodnocení. Mnoho z nich spojuje i pocit, že nepatří do německé společnosti. To byl také důvod, proč se do Turecka vydal nyní osmatřicetiletý Ömer Küčükbaj.

Odliv mozků
"Nějak jsem si v Německu připadal jen jako cizinec," svěřil se časopisu Der Spiegel syn gastarbeiterů, který vyrůstal v bavorském Eggenfeldenu a před odchodem do vlasti svých předků neuměl vůbec turecky. "Pro mé spolužáky jsem byl prostě jen Turek. Tak jsem chtěl vyzkoušet, jaké to je být Turkem," dodal. Dnes pracuje v jednom z istanbulských callcenter. Většina z jeho více než 250 kolegů jsou prý také němečtí Turci.

Tento podnik není podle Spiegelu žádnou výjimkou. Například

Odliv přistěhovalců

Podle údajů německého statistického úřadu přišlo loni do Německa 721 tisíc lidí.

Většina z nich pocházela ze střední a východní Evropy - převážně z Polska, Rumunska, Bulharska a Maďarska. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili sami Němci, kteří se vraceli domů.

Opačným směrem zamířilo ve stejném období 734 tisíc osob. Experti upozorňují, že tento trend spolu s negativním demografickým vývojem může narušit fungování sociálního státu v Německu, který podle Focusu počítá s každoročním přírůstkem 200 tisíc migrantů.

střední a vrcholný management turecké odbočky automobilky Mercedes Benz tvoří němečtí Turci z 30 procent. Podle průzkumu dortmundského institutu Futureorg v současnosti dokonce každý třetí německo-turecký student plánuje svou budoucnost v Turecku, a ne v Německu. "Mají tam výrazně lepší šance na vzestup než v Německu," tvrdí vedoucí německo-turecké obchodní komory Marc Landau.

Diskriminace
Kvůli tomu odešla i sedmatřicetiletá architektka Emine Šahinová. Nikdy prý neměla pocit, že je v Německu kvůli svému původu diskriminována, v Turecku ale viděla příležitost k uplatnění. "Mnozí ještě nepochopili, jaký potenciál skrývají vzdělaní němečtí Turci," řekla Spiegelu. Zatímco pro ně jsou šance na tureckém trhu prakticky neomezené, nekvalifikovaní němečtí Turci se tam uplatňují těžko, a proto podle časopisu raději zůstávají v Německu.

Německá vláda se snaží tento "odliv mozků" zvrátit. Nejnověji přišel ministr průmyslu Rainer Brüderle s návrhem přilákat zahraniční experty a kvalifikované síly na "uvítací finanční prémii". Tuto myšlenku ale odmítla kancléřka Angela Merkelová i odborníci na pracovní trh.

Heinz Fassmann se dívá na tyto snahy skepticky. "Německo už nebude vnímáno jako země pro přistěhovalce," tvrdí člen německé odborné rady pro integraci a migraci. USA a Británie mají podle něj více předností - zejména mezinárodně rozšířenou řeč.

ČTK

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz