Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
25. dubna 2011 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Milióny hráčů běsní. Kvůli hackerům nefungují hry PlayStation po síti

Hackeři napadli Sony Playstation Network (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři napadli Sony Playstation Network (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Milióny hráčů zůstaly kvůli útoku hackerů odříznuti od sítě Playstation společnosti Sony. Své oblíbené on-line hry nemůže od čtvrtka hrát až sedmdesát miliónů z nich. Odborníci z akce podezírají skupinu Anonymous. Ta obvinění popírá.

"Upřímně litujeme že, služby PlayStation Network and Qriocity byly odstaveny. Abychom mohli provést důkladné vyšetřování a zajistit hladkou a bezpečnou práci našich síťových služeb, vypnuli jsme je  20. dubna," vysvětlilo Sony skrze PlayStation blog.

"Děláme, co je v našich silách, abychom situaci vyřešili rychle, a děkujeme vám za trpělivost. Budeme vás informovat hned, jakmile budeme vědět víc",  píše Sony.

Pátý den mimo provoz
Nejprve výpadek vypadal jako krátkodobé technické potíže, postupně ale vše začalo nasvědčovat tomu, že se jedná o útok hackerů. Sony to už přiznalo oficiálně. Šéf oddělení pro styk s médii Patrick Seybold uvedl, že problémy byly způsobeny 'vnějším vniknutím'.

Piráti v kyberprostoru

Anonymous je anonymní a na sobě nezávislé nehierarchické hnutí. Kvůli absenci vedení se objevují různé výklady o záměruVlajka skupiny Anonymous skupiny. Mnozí Anonymous se soustřeďují na tvorbu videí, kterými se snaží rozšířit informaci o skupině, jiní Anonymous používají suverenity v kyberprostoru k prezentování cynických žertů. Velký zájem vzbudila jejich činnost spojená s obhajobou WkiLeaks (Operace odplata) či proti firmě Sony (Operace Sony). Podíleli se i na převratech v Tunisku a Egyptě na začátku roku 2011.

Více o operaci Odplata:
Mastercard odmítl platby Wikileaks. Teď musí čelit velkému útoku hackerů

Hackeři napadli webové stránky švédské vlády, asi se mstí za WikiLeaks

Většina pozorovatelů ukazuje prstem na hackerskou skupinu Anonymous, která se už dříve proslavila svými útoky proti Sony. Anonymous se ale v oficiálním vyjádření od této akce distancují. "Tentokrát za útokem nestojíme my", píše se v prohlášení na webových stránkách skupiny.

Podle BBC to ale neznamená, že útok nezorganizovala jen hrstka  Anonymous bez vědomí ostatních členů.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...