Přímá izraelsko-palestinská mírová jednání mají být ve čtvrtek po téměř dvouletém přerušení obnovena ve Washingtonu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se v Bílém domě sejde s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, ovšem veřejně odmítl rozdělení Jeruzaléma, který Izrael vyhlásil za své "věčné a nedělitelné" hlavní město.
Tato otázka je jedním z hlavních sporných bodů, protože Palestinci si nárokují východní část Jeruzaléma za hlavní město svého budoucího samostatného státu.
"Západní Jeruzalém a dvanáct židovských předměstí, které jsou domovem dvou set tisíc obyvatel, budou naše. Arabská předměstí, v nichž žije téměř čtvrt milionu Palestinců, budou jejich," citovala agentura Reuters Baraka, který se podílel na vypracování podkladů pro washingtonský summit.
"Zároveň bude dohodnut zvláštní režim ohledně uspořádání ve Starém městě, na Olivetské hoře a v Davidově městě," řekl Barak.
Barakova vize dvou měst a zvláštního režimu pro svatá místa v Jeruzalémě připomíná plán, o němž jednal předcházející izraelský premiér Ehud Olmert s Abbásem při mírových rozhovorech, které ztroskotaly před téměř dvěma roky.
Jakákoliv mírová dohoda bude podle Baraka rovněž zahrnovat přemístění izolovaných židovských osad na západním břehu Jordánu do Izraele, který si ale ponechá větší bloky osad v Předjordánsku.
Mírová dohoda bude také muset poskytnout záruky pro bezpečnost Izraele, a to včetně izraelské přítomnosti v údolí řeky Jordán, na východní hranici západního břehu.
Izrael obsadil východní část Jeruzaléma ve válce z roku 1967 a poté ji anektoval, což mezinárodní společenství nikdy neuznalo.
Další podrobnosti a rozhovory s odborníky čtěte v pátečním vydání listu