Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministři EU ochutnali jitrnice a pálenku

Svět

  15:37
LUHAČOVICE - Jitrnice, ovar, pravou valašskou kyselici, moravská vína, slivovici i hruškovici z vizovické likérky, ale i šunku, nejrůznější druhy sýrů, sladkostí či mezinárodní jídla. To vše ochutnali ministři práce a sociálních věcí, delegáti a eurokomisař Vladimír Špidla při svém neformálním setkání v Luhačovicích na Zlínsku.

Ministři EU si v Luhačovicích pochutnali na zabijačkových specialitách foto: ČTK

Do města přijeli ve čtvrtek odpoledne, setkání končí v sobotu.

"Co bylo zajímavé, že podle požadavku z úřadu vlády jsme pro ministry připravili vlastní salonek, a ti ostatní se měli stravovat v levém křídle. Už při obědě však salonek zůstal prázdný a všichni seděli společně," řekl generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice Josef Krůžela.

Pravé moravské pochutiny se podávaly při čtvrtečním večeru, jejž organizátoři pojali jako pravou moravskou veselici. Krůžela uvedl, že společnosti dalo hodně práce přesvědčit příslušné úřady, že právě takový večerní program je pro vzácné hosty to nejlepší, jak jim Moravu přiblížit. "Večer dopadl nad očekávání, všemi přijat spontánně dobře," podotkl. Akce, jež byla plánovaná do 23:00, prý nakonec skončila několik hodin po půlnoci.

Dnešní polední menu již bude v mezinárodním duchu. Podávat se bude marinovaný losos s malým listovým salátem, silný hovězí vývar s douškem sherry, filírovaná kuřecí prsíčka na tymiánu v závoji smetanové omáčky, zámecké brambůrky a malinový dortík. Organizátoři jej sestavovali s ohledem na mezinárodní charakter jednotlivých chodů. "Je to menu, kterým nemůžete nikoho urazit," podotkl Krůžela.

Setkání narušila skupinka mladých komunistů
Ve volných chvílích řada hostů využila služeb lázní a zašla si do bazénu či
na masáže. O pohodlí hostů se kromě pracovníků společnosti stará i na 200 policistů. Dohlížejí na bezproblémový pohyb účastníků po celé regionu i na jejich bezpečnost. Některé delegace přiletěly na letiště v Přerově nebo v Brně, odkud je policisté doprovázeli až do Luhačovic. Ty ze sousedních států přijely osobními automobily, muži zákona je tak doprovázeli od hraničních přechodů.

Zatím jediným drobným konfliktem bylo vystoupení asi pětičlenné skupiny mladých komunistů. Ti se ve čtvrtek rozhodli projevit svůj názor přímo před místem jednání ministrů. Před budovou tak rozvinuli transparent s nápisem "Evropská unie = sociální škrty = nezaměstnanost = máme toho dost". "Vzhledem k tomu, že tito lidé nejednali v rozporu se zákonem, neměli jsme žádný důvod je vykazovat," sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Zasedání ministrů sociálních věcí v Luhačovicích trvá do soboty. Ve městě jsou nejen uniformované hlídky, ale i kriminalisté v civilu. Na místě je pyrotechnický oddíl se psy vycvičenými na vyhledávání výbušnin. Život ve městě je omezen jen v nezbytně nutných případech. Žádné trvalé uzavírky zde nejsou. "Běžní občané" se ale přímo na místo zasedání ministrů nedostanou.

Některé delegace společně s ministry dnes zasedání opustily a jsou na cestě na domů. Podle informací tiskového střediska se jejich počty neustále mění a ministři se rozhodují spontánně. Část z nich vpodvečer odjíždí do Zlína na prohlídku Baťova mrakodrapu a koncert ve velehradské bazilice. Sociální atašé mají doprovodný program naplánovaný i na sobotní dopoledne.
Autor: