Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
16. ledna 2015 12:06, aktualizováno  14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jednání o ukrajinské krizi v Minsku krachlo, nový termín není znám

Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko, obklopený strážemi, na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko, obklopený strážemi, na... | foto: ČTK

MINSK Chystaná páteční schůzka takzvané kontaktní skupiny, tedy zástupců ukrajinské vlády, proruských separatistů, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se v Minsku nakonec neuskuteční, nový termín oznámen nebyl. Informoval o tom portál sputniknews.com.

O tom, že se jednání nemusí konat, během dopoledne média spekulovala. V běloruské metropoli se mezitím sešli povstalci a již ve čtvrtek o přípravě setkání jednali diplomaté z Kyjeva, Moskvy a OBSE.

„Ne, dnes žádné rozhovory nebudou,“ citoval sputniknews.com ukrajinské velvyslanectví v Bělorusku. Důvody zrušení ambasáda neupřesnila.

OBSE přitom v pátek zopakovala, že je na rokování v Minsku připravena, nadále ale očekává potvrzení od všech účastníků, uvedla agentura DPA. Organizace rovněž podle agentury Interfax-Ukrajina oznámila, že se ve středu setkala s představiteli ukrajinské vlády a Ruska, se kterými připravovala program konzultací plánovaných na dnešek.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajinská vláda dala najevo, že chce hovořit zejména s vůdcem proruské Luhanské lidové republiky Igorem Plotnickým a jeho doněckým protějškem Alexandrem Zacharčenkem, bez jejich účasti prý setkání nemá smysl. Oba vůdci svou účast ale vyloučili.

Znepokojený Kreml

Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace.

Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že Rusko je znepokojeno záměrem Kyjeva reorganizovat své vojenské síly na východě Ukrajiny, které podle něj může ohrozit mírové řešení krize. „Jakákoli akce související s vojenskými přípravami tomuto (mírovému) procesu nepomůže,“ citovala Lavrova agentura Reuters.  „Doufáme, že tohle všechno nepovede k obnovení vojenských střetů.“

Lavrov také řekl, že o situaci na Ukrajině ve čtvrtek telefonicky jednal ruský prezident Vladimir Putin s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. O podrobnostech rozhovoru se ale nezmínil.

Na východě Ukrajiny nyní panuje nově vyjednané příměří, které sice není plně respektováno, nicméně jeho narušování není tak časté jako na podzim, kdy se podařilo klid zbraní poprvé dohodnout. Tvrdé boje se v posledních hodinách odehrály u letiště v Doněcku. Povstalci již ve čtvrtek ohlásili, že strategický bod prakticky celý obsadili, Kyjev v pátek ale jejich tvrzení odmítl s tím, že letiště nadále kontroluje jeho armáda.

Z nového terminálu mezinárodního Letiště Sergeje Prokofjeva v Doněcku zbývají...

Z nového terminálu mezinárodního Letiště Sergeje Prokofjeva v Doněcku zbývají...

Ozbrojení proruští vzbouřenci poblíž mezinárodního letiště v Doněcku.

Ozbrojení proruští vzbouřenci poblíž mezinárodního letiště v Doněcku.

Mezitím Nejvyšší rada, tedy ukrajinský parlament, schválila rotaci frontových jednotek a částečné odvody branců. Poslanci tak reagovali na zprávy tajných služeb, podle kterých proruští separatisté v posledních dnech výrazně zvýšili vojenskou činnost.

„Přeskupování jednotek je nyní v plném proudu a další jednotky jsou přisunovány, aby doplnily stavy na nejvíce ohrožených místech,“ citoval TASS Porošenka.

Oběti bojů na východě Ukrajiny. Linkový autobus zasáhla raketa:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...