Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Mírová jednání o Sýrii: vládní deklarace s předáním moci nepočítá

USA

  15:30aktualizováno  28. ledna 10:07
ŽENEVA/DAMAŠEK - Syrská vládní delegace představila na jednáních ve Švýcarsku deklaraci svých zásad pro rozhovory s opozicí. V dokumentu se praví, že zahraniční státy musejí přestat s vyzbrojováním syrských povstalců; o předání moci či vzniku přechodné vlády se dokument nezmiňuje. Agentura Reuters s odvoláním na syrskou státní televizi uvedla, že opozice deklaraci ihned odmítla.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí (vlevo) s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem na mírové konferenci o Sýrii. foto: Reuters

"Tato deklarace je úplně mimo rámec ženevské konference, která se soustředí na vytvoření přechodné vlády. Neřeší klíčový problém," řekl jeden z členů opozice Hadí Bahra. Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Makdád se následně nechal slyšet, že se kvůli zamítavé reakci opozice na jejich prohlášení sejde se zástupci OSN a bude s nimi řešit, co dál. "Jsme tady, abychom diskutovali o terorismu, nikoli o předání moci," dodal Makdád.

Podle zástupců opozice se představením deklarace, která pro ně není přijatelná, jednání naprosto zablokovala. Zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí však uvedl, že oběma stranám doporučil, aby hovořily s médii uvážlivěji a nevydávaly předčasná prohlášení o tématech jednání.

V neděli dospěly obě strany k alespoň první dohodě, a sice že obléhané město Homs budou moci opustit ženy a děti. Podle Spojených států by ale Damašek měl umožnit, aby se do oblasti dostaly i humanitární konvoje.

Brahímí k tomu řekl, že evakuace je bezpečnostně složitá. O humanitárních konvojích prý se ještě strany nedohodly.

VÍCE ZDE:

Odejdou jen se zárukami

Syrská pozice citovaná agenturou AFP tvrdí, že s evakuací souhlasí asi polovina z 500 žen a dětí, které jsou v centru Homsu, obsazeném opozicí. Armádní jednotky je obléhají už 600 dní. "Ti, kdo jsou připraveni odejít, jsou lidé, kteří nejvíce trpí nedostatkem potravin a léků. Odejdou ale jedině, až dostanou záruku, že je vládní jednotky nezatknou. Mnoho žen nechce odejít, aby nemusely opustit manžele," řekl jeden z opozičních bojovníků abú Zijád. Opozice odhaduje, že v obležené části města je zablokováno na 3000 civilistů.

Mezinárodní výbor Červeného kříže dnes oznámil, že syrská vláda zatím neudělala nic pro to, aby do Homsu mohly vjet humanitární konvoje a aby z města mohly bezpečně odejít ženy s dětmi. Také abú Zijád řekl, že evakuace nezačala a do města do odpoledne nedorazila žádná humanitární pomoc.

Evakuace nestačí

Jak uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí, evakuace žen a dětí není postačující. "Situace je zoufalá a lidé tam hladoví," uvedl mluvčí Edgar Vasquez. Dodal, že v minulosti již došlo k něčemu podobnému v jiném ze syrských měst, kde byla povolena omezená evakuace, ale žádné jídlo ani pomoc se do tohoto města nedostaly. "To v Homsu nesmí nastat," dodal Vasquez.

Homs je jedním z prvních syrských měst, které povstalo proti prezidentu Bašáru Asadovi. Město ovládají především povstalci, už 18 měsíců je ale obklíčeno syrskou armádou. Podle aktivistů je v něm de facto uvězněno zhruba 800 rodin, které jsou zbaveny pravidelného přístupu k potravinám či lékům.

Autoři: ,