Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
19. dubna 2017 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo focení zachraňoval životy dětí po výbuchu u Aleppa. Teď je sám na ikonické fotce

Syrský fotograf Abd Alkader Habak, který se po výbuchu v Aleppu vrhl na pomoc... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský fotograf Abd Alkader Habak, který se po výbuchu v Aleppu vrhl na pomoc... | foto: Twitter: @omarghabra

ALEPPO/PRAHA Nekončící krizi, ve které se zmítá Sýrie, většinou zachycuje hledáčkem fotoaparátu. Po sobotním výbuchu evakuačních autobusů u Aleppa byl ale fotograf a aktivista Abd Alkader Habak vtažen do víru dění. Stal se hrdinou zachraňujícím zasažené děti a objektem ikonické fotografie i videa, které obletěly svět po sociálních sítích.

Při velkém výbuchu na okraji Aleppa přišlo o život celkem 126 lidí, z toho nejméně 80 dětí. „Bylo strašné vidět děti, jak naříkají a umírají vám před očima. S kolegy jsme se proto rozhodli odložit fotoaparáty a pomáhat se zachraňováním lidí,“ řekl v rozhovoru pro americkou stanici CNN Habak.

Podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) většina obětí výbuchu pocházela ze dvou ze čtyř šíitských vesnic, jichž se evakuace týkala. Jejich obyvatelé chtěli využít garancí o bezpečném přesunu z oblasti ovládané rebely do lokality pod vládní kontrolou. Jednání o přejezdu se ale zkomplikovala a konvoj autobusů nemohl pokračovat, proto zastavil v Rashidinu v západním Aleppu na místě ovládaném rebely.

Děti čekající na evakuaci vyběhly ven, aby si hrály na slunci. Nedaleko nich zastavilo auto, z něhož vystoupil muž a nalákal hrající si děti na brambůrky, jež začal rozdávat. Agentuře AP to řekla jedna z dívek, která explozi přežila se zraněními. Ve chvíli, kdy se děti seběhly k autu, vyletělo do vzduchu.

16.dubna 2017 v 02:21, příspěvek archivován: 18.dubna 2017 v 17:31

Syrian videographer @AbdHabak, who was reporting from Khan Sheikhoun last week, at the scene of today's massacre. Haunting. https://t.co/qfu90zgkoX

Poté, co se probral z krátkého bezvědomí, které mu exploze způsobila, začal Habak pomáhat zraněným. Jak pátral mezi ležícími těly, všiml si chlapce, který stále dýchal. „To dítě mi tisklo vší silou ruku a dívalo se na mě,“ řekl CNN.

Asadovy jednotky to nebyly

Jiný fotograf Muhammad Alrageb stál poblíž Habaka a zachytil jej, jak utíká k záchrance s chlapcem v náručí. „Chtěl jsem vše zdokumentovat, aby mohli být pachatelé dohnáni k odpovědnosti,“ vysvětlil CNN Alrageb, proč místo pomoci raněným začal znovu fotit.

Poté, co jej nechal v péči záchranářů, vrátil se pomáhat dalším. Když spatřil jiné dítě ležet bez známek života na zemi, psychicky se zhroutil. „Přemohl mě nápor emocí. To, co jsme tam viděli, je nepopsatelné,“ uzavřel Habak.

Generální tajemník OSN António Guterres útok odsoudil. „Evakuace byly prováděny v souladu s dohodou čtyř evakuovaných městeček s bojujícími stranami. Apelujeme na všechny zapojené strany konfliktu, aby evakuovaným zajistily bezpečný přesun. Ti, kdo jsou zodpovědní, musejí být dohnáni k zodpovědnosti,“ uvedl v prohlášení Guterres podle serveru Business Insider.

Evakuace se týká šíitských obcí Fúa a Kafrája, které dlouhodobě obléhali...
V celém konvoji bylo asi 5000 osob evakuovaných v pátek z obcí Fúa a Kafrája.

Žádná teroristická skupina se zatím k útoku nepřihlásila. Šéf SOHR Rami Abdul Rahman ale nevěří, že by jej připravily syrské jednotky. Vláda podle něj používá jiné zbraně a taktiku a nemá zapotřebí útočit na lidi stojící na její straně.

fasJakub Fajnor
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.