11. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo protestů šašlik a rock. Moskva v době demonstrací pořádá festivaly, prý táhnou statisíce lidí

Na festivalu Shashlik Live prý bylo až 300 000 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na festivalu Shashlik Live prý bylo až 300 000 lidí. | foto: Oficiální stránky moskevského starosty

MOSKVA Chléb a hry byly vždy tradičním způsobem, jak si získat přízeň prostého lidu. Moskva se nyní podobnou cestou snaží vypořádat s protesty, které se opakují už třetí víkend v řadě. Vedení ruské metropole o sobotách a nedělích začalo z ničeho nic pořádat hudební festivaly. Podle expertů mají za úkol odlákat především mladé lidi od demonstrací.

Letos poprvé pořádaná akce Meet&Beat, která se odehrává tento víkend, je popisována jako gastronomicko-hudební festival. Sází na oblíbený „hipsterský design“. Právě tento víkend přitom opozice pořádala další protest. Demonstrace většinou provází masové zatýkání.  

Meet&Beat přichází ještě po jiné akci. Minulý týden Moskva zorganizovala festival Shashlik Live. Ten se zaměřil na různé druhy oblíbené pochoutky šašlik, kterou doprovázela „tradiční ruská rocková hudba“. Shashlik Live proběhl v podstatě zničehonic, píše The Guardian. Na stránkách moskevské radnice se oznámení o jeho konání objevilo jen asi tři dny před začátkem.

Přesto pořadatelé po jeho skončení tvrdili, že jej navštívilo 305 tisíc lidí, což by dělalo z „last minute“ akce událost, která 1,5krát překonala návštěvnost festivalu Glastonbury v britském městě Pilton. Ten je ale považován za jeden z největších a nejočekávanějších každoročních festivalů na světě. 

Podobné párty podle odborníků patří ke snaze ruského establišmentu rozmělnit vytrvalé protesty proti vyloučení opozičních kandidátů z komunálních voleb. Koncem července během protestů zatkli policisté více než 1400 lidí. Dohromady už bylo zatčeno přes dva tisíce lidí a policie navíc učinila i několik kontroverzních kroků, aby účastníky protestů vystrašila. Jedním z nich byly například výhrůžky mladé rodině, že jim bude odebráno dítě za to, že ho rodiče vzali na protest. Nyní by se na první pohled mohlo zdát, že se přece jen situace uklidnila, a že se Rusko rozhodlo dát se mírovou cestou.

Tradiční šašlik zkombinovali organizátoři s rockovou hudbou.

Tradiční šašlik zkombinovali organizátoři s rockovou hudbou.

Ovšem na druhou stranu politologové tvrdí, že Kreml takto dává najevo, že žádné ústupky demonstrantům dělat nehodlá. Místo toho se soustředí na to, jak si získat mladé lidi na svou stranu skrze onen známý princip „chléb a hry“.

Cílová skupina politicky neutrální lidé

„Jde o pokus, jak lidi rozptýlit pomocí festivalu, který je považován za pozitivní událost,“ uvedla Tatiana Stanovajavová, politoložka a zakladatelka platformy pro analýzu ruské politiky R. Politik (Realita ruské politiky). „Samozřejmě, že opozice si bude myslet, že je to hloupý pokus a jistě, že na tom festivalu nebylo tři sta tisíc lidí. Přesto ale v Moskvě žijí lidé, kteří jsou buď politicky neutrální nebo se jim masové protesty nelíbí. A to je cílová skupina,“ vysvětluje Stanovajavová.

„Vláda kompletně odmítá pochopit, o jaký konflikt v pozadí těchto protestů se jedná,“ pokračuje politoložka. „Chová se, jako by žádný problém vůbec nebyl.“ Dva rychle po sobě jdoucí festivaly se však neobešly bez kontroverzí. Některé rockové kapely například odmítly vystoupit s tím, že jejich názvy byly do lineupu (seznamu kapel, které vystoupí) zapsány bez povolení. 

Přesto provládní příznivci využili počty návštěvníků festivalu ve svůj prospěch.  „Stokrát víc lidí přišlo na tuto akci než na protesty,“ napsala Margarita Simonyanová, editorka ze státní televize RT (dříve Russia Today). „Což vede k závěru, že mediální humbuk zase nemá nic společného s realitou.“

Podle blogera a podnikatele Iljy Varlamova však ruská vláda obvykle nafukuje (nebo snižuje) oficiální počty návštěvníků různých akcí podle svých potřeb. Zmínil nedávný burgerový festival, kam mělo dorazit více než půl milionu lidí. „Předpokládám, že nemůžeme nevěřit oficiálním číslům,“ napsal ironicky. „Takže nám nezbývá než pogratulovat Moskvě, protože se to neděje každý den, aby burgery, hudba a šašlik přilákaly víc lidí, než Jimi Hendrix na vrcholu své slávy.“

„Podobné strategie ze strany vlády pro rozmělňování protestů vláda využila už v roce 2011 a 2012, kdy Kreml zorganizoval ve stejnou dobu proputinovské shromáždění,“ připomněla Tatiana Stanovajavová. Podle ní tehdy mohla být účast provládních setkání asi 150 000, což bylo více, než kolik přišlo na ty protivládní, tvrdí politoložka. Podle ní však i tehdy byli někteří příznivci Vladimira Putina nasazeni vládou.

Poslední protesty vznikly kvůli vyloučení opozičních kandidátů z nadcházejících komunálních voleb. Ty v Moskvě uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu několika desítek nezávislých uchazečů. Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že demonstrace rozhodnutí úřadů ohledně vyloučení části kandidátů nezmění. Na třicet dní ve vězení kvůli výzvám k protestům skončili i opoziční předák Alexej Navalnyj.

Lidovky.cz

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?