Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mladí Češi při putování za papežem hrají v Brazílii fotbal i tančí

Svět

  7:16aktualizováno  7:27
RIO DE JANEIRO - Nejen duchovní program, ale i poznávání brazilské kultury, mentality zdejších lidí, fotbal nebo tradiční tanec. To vše zažívá na sto padesát mladých Čechů při Světových dnech mládeže v Brazílii. Po prvním týdnu ve městě Barra do Pirai je nyní čeká v Rio de Janeiru i setkání s papežem Františkem. Na místo dorazil i kardinál Dominik Duka.

Mladí Češi mezi Brazilci foto: Dominik Novák

Jako v jiném světě si museli připadat mladí křesťané, když přistáli v tisíce kilometrů vzdáleném Rio de Janeiru a to ještě netušili, co dalšího je čeká.  Jejich sen se splnil, ale snadné to nebylo. Zpáteční letenka je stála kolem 35 tisíc korun a dalších deset museli zaplatit z vlastní kapsy na výdaje spojené s pobytem. Proč tolik peněz vydávají? Nejenom proto, aby uviděli kus exotické země, ale aby se setkali s papežem Františkem i mladými křesťany z celého světa.

Křesťanství v praxi

Na světovém setkání nespí mladí lidé v hotelích, ale na nocleh si je rozebírá místní křesťanská komunita. "V jedné farnosti se dokonce vzbouřili chudší lidé, kteří nedostali nikoho na nocleh. Proto se musela jedna skupina Čechů každý den přesouvat do jiné domácnosti, aby se na ně také dostalo." řekl serveru Lidovky.cz Jan Balík, ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference, který pobyt mladých organizuje a sám se ho také účastní. 

Papeže přivítal až milion lidí

  • na mši papeže Františka na pláži Copacabana v brazilském městě Rio de Janeiro ve čtvrtek večer místního času (v noci na dnešek SELČ) dorazil podle odhadu Vatikánu až milion lidí
  • na pontifika, který se v Brazílii účastní Světových dnů mládeže, zde čekalo bouřlivé přivítání
  • otevřený vůz s papežem během čtyřkilometrové jízdy na pláž mnohokrát zastavil, aby František požehnal davu nebo políbil dítě
  • během cesty dokonce daroval svou pokrývku hlavy solideo člověku, který se dostal až k vozu a který katolické hlavě dal ručně ušitou čepičku pro duchovní
  • napil svého oblíbeného nápoje maté, které mu kdosi z davu podal
  • "Vždy jsem slyšel, že Cariocas (rodáci z Rio de Janeira) nemají rádi zimu a déšť. Ale jste zde. Výborně," řekl papež s odkazem na to, že na pláž dorazily davy lidí i přes nepříznivé počasí

v projevu poté vyzval, aby lidé nepodlehli "iluzi štěstí a opilosti" z peněz a moci a aby do svého středu "umístili Boha"

 Další z účastníků, Honza, byl udivený, jak vřele jej přivítal jeho hostitel i když nemohl tušit, kdo u něj bude bydlet.  "Naučil se také anglicky říct: Můj dům je teď i tvým domovem. Nechal mne spát na své posteli a sám spal na matraci na zemi," svěřil se Honza.

Domorodý tanec i polka

Pokud si někdo myslí, že se mladí křesťané přijeli do Brazílie jen modlit, je vedle. Na první pohled to tu vypadá jako na běžném hudebním festivalu. Chodí se po památkách, na programu byl i "mezistátní" fotbalový zápas nebo na rockový koncert.

Čeští poutníci se účastnili i místního festivalu Festa julina. Při večerním programu se pak tradičně tančí asi půlhodinový domorodý tanec. Dopoledne předtím ho mladí Brazilci naučili své české přátele, předvedení pak mělo mezinárodní rozměr.

I když největší latinskoamerická země není považována za nejbezpečnější, nikdo z Čechů zatím nebyl okraden, natož že by se někomu něco stalo. Podíl na tom má starostlivost lidí z místních farností. Česká děvčata nikam samotné nepouštěli a při přesunech je doprovázeli. Při jednom večerním programu českých poutníků s lidmi z Barra do Parai dokonce hlídkovala policie.

Brazilský temperament

Jitku, která také patří do české skupiny, nejvíce zaskočilo, že se s nimi Brazilci chtějí stále fotit. "Obzvláště ti, kteří jsou blond a mají modré oči, jsou žádaní," směje se. Mentalita Brazilců byl pro Evropany šok. "Díky velkému temperamentu nevydrží chvíli sedět, stále se hýbou, tleskají. A také jejich pohostinnost je fantastická, což je asi jejich národní vlastnost," míní Jan Balík.

Podle Honzy jsou pro Brazilce nejtypičtější čtyři vlastnosti: jsou živí, přátelští, hluční a nedochvilní. "Místní také rádi slyší, když se hosté naučí pár slovíček portugalsky, anglicky se tu moc nedorozumíte," dodává.

S papežem Františkem se Češi a ostatní mladí ze 175 zemí světa poprvé neformálně potkali ve čtvrtek v 18 hodin místního času (v pátek v 1 hodinu ráno SEČ) na pláži Copacabana. Další setkání s v papežem se uskuteční v pátek, v sobotu a v neděli, kdy po slavnostní mši hlava církve oznámí příští místo setkání mládeže v roce 2016.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...