23. července 2013 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vstřícný papež v Brazílii vyděsil ochranku. A nadchnul davy lidí

Opancéřovaný papamobil, který používali jeho předchůdci, nechal František ve vatikánských garážích.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opancéřovaný papamobil, který používali jeho předchůdci, nechal František ve vatikánských garážích. | foto: ČTK

RIO DE JANEIRO S velkým nadšením přijali v pondělí věřící v Brazílii prvního latinskoamerického papeže Františka, který si jejich katolickou zemi zvolil za cíl své první zahraniční cesty.

Uvítání v Riu de Janeiro naplnily jímavé scény z papežovy cesty městem, při níž se vatikánský pontifik zdravil s davy Brazilců a potřásal si s nimi rukama.

Brazilské a vatikánské bezpečnostní agenty ale papežovo vstřícné chování děsí. Nejkritičtější situace nastala, když se vůz s papežem na třídě prezidenta Vargase v centru města omylem vychýlil z určené trasy. Na dvanáctiproudové silnici měl otevřený papamobil vyhrazeny levé pruhy, z nichž byla vyloučena doprava. Řidič ale cestu popletl a zamířil do pravých pruhů určených pro běžný provoz. Tam pak kvůli dopravnímu kolapsu musel zastavit. Ulici v té době lemovaly tisíce místy až hysterických a hlasitě vzlykajících lidí, kteří se snažili k papeži dostat a fotografovali ho svými mobilními telefony.

Opancéřovaný papamobil nechal doma

Podle mluvčího Vatikánu Federika Lombardiho se papež v těch chvílích o svou bezpečnost neobával - na rozdíl od ochranky a celého doprovodu. "Všichni byli vystrašení, ale papež byl šťastný, mával lidem z okna," řekl Lombardi. Podle brazilských expertů bylo ale zajištění papežovy bezpečnosti při průjezdu městem očividně nedostatečné. "Vůbec neměl otevřené auto použít, příliš se vystavil nebezpečí. Sám si to ale zvolil, vyhledává prostě kontakt s lidmi," komentoval situaci jeden z brazilských policejních důstojníků.

Nervozitu bezpečnostních složek podle agentury AP znásobuje fakt, že velká brazilská města už řadu týdnů paralyzují mohutné protivládní protesty. V některých ulicích, kudy papežova kolona projížděla, nebyli vůbec žádní policisté, jinde chyběly kovové zábrany blokující přístup k silnici.

ČTĚTE TAKÉ:

Papež navíc policejním agentům nijak nepomáhal. Okno svého papamobilu neplánovaně otevřel, podával ruku lidem, co byli nadosah, a políbil novorozence, kterého mu nabídla k požehnání šťastná brazilská matka. Opancéřovaný papamobil, který používali jeho předchůdci, nechal František ve vatikánských garážích. Ochranka je z toho nešťastná, i mluvčí Lombardy připouští, že po příjezdu do Ria došlo při organizaci návštěvy k chybám. "V příštích dnech se z nich musíme poučit," řekl novinářům.

Lidovky.cz, ČTK