Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Mladí Rusové nejsou patrioti. Chtějí pryč

Svět

  15:01
MOSKVA - Jen necelá polovina Rusů a Rusek ve věku od 12 do 19 let, 49 procent, by nejraději žila ve své vlasti, zatímco ještě před dvěma lety bylo patriotů 58 procent.
Mladá Ruska (ilustrační foto)

Mladá Ruska (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V ostatních 24 zemích, zahrnutých do průzkumu agentury TNS, dávalo životu na rodné hroudě přednost okolo tří pětin dotázaných ve stejné věkové kategorii. Mezi mladými Rusy podle ankety také oproti předchozímu průzkumu vzrostl zájem o cizí kulturu a studium angličtiny, zatímco respekt k ruským vůdcům mírně poklesl.

Podle listu Vedomosti, který dnes o průzkumu informoval, nelze "prudký pád dětského vlastenectví" vysvětlovat jen globalizací. Bezpochyby i mládež vidí příklady úspěšných ruských emigrantů, kteří se odhodlali k "útěku mozků", turistika skýtá více možností srovnat život "u nich a u nás", a svou roli sehrávají rozhovory s vrstevníky a rodiči, od nichž děti mohou slyšet, že "nastal čas sbalit si kufry".

Růst "emigračních" nálad ještě dříve zaznamenal průzkum střediska Levada, podle kterého bezmála třetina relativně zámožných Rusů ve věku od 25 do 39 let sní o přesídlení do ciziny, oproti 22 procentům v celostátním průměru, a i to bylo dvakrát více než těsně před zánikem Sovětského svazu.

Na kapitalistický Západ odjíždějí za socialismem

Plných 93 procent potenciálních emigrantů vysvětlilo touhu navždy opustit vlast snahou zajistit potomkům lepší budoucnost. Až pak následovaly další důvody: lepší životní podmínky v cizině, přání žít v právním státu s kvalitnější zdravotní péčí a penzijním zajištěním či v lepším životním prostředí.

Větší roli v touze emigrovat spíše než životní a pracovní podmínky v samém Rusku, kde koneckonců dotázaní z řad střední třídy dokázali uspět, prý sehrává přesvědčení, že stávající politický systém vydrží ještě hodně dlouho a špatná kvalita řízení země postihne i kvalitu života. "Paradoxně na kapitalistický Západ chtějí odjet za socialismem, tedy za kvalitou služeb poskytovaných státem," poznamenal deník. Krédo "naši děti budou žít lépe než my", které za sovětských dob vedlo ke spoření a k vyhledávání užitečných známostí, se tak v současnosti promítá do zkoumání možností studia a života v cizině.

"Sociologové vždy upozorňují, že počet lidí toužících emigrovat, ani zdaleka neznamená počet skutečných emigrantů. Neodjedou miliony, nýbrž desetitisíce. Ale i ti, co zůstanou, nevidí smysl, podněty a možnosti, jak nynější Rusko zařídit pro své děti," usoudil závěrem list Vedomosti.

"Třetí vlna emigrace"

Podle oficiálních údajů za poslední tři roky opustilo Rusko kolem 1,25 milionu lidí, ale tato čísla zřejmě nejsou úplná. Experti hovoří o "třetí vlně emigrace" po předchozích vlnách po rozpadu Sovětského svazu a za hluboké krize na konci 90. let, jiní se dokonce dopočítali už šesté vlny od roku 1917, kdy před bolševiky utekly dva miliony lidí.

Tentokráte do ciziny odjíždějí hlavně mladí a úspěšní Rusové, kteří ve vlasti nevidí perspektivy, ale kteří by se prý mohli vrátit, pokud by se domácí poměry změnily. Na rozdíl od minulosti se totiž smí už svobodně cestovat, a tak statisíce Rusů, včetně vysokých vládních úředníků a státních manažerů, si už v cizině zakoupily domy a byty, v nichž tráví přinejmenším část roku.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...