Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko bude považovat ohrožení svých jednotek v Podněstří za útok. Viní Kyjev

Vlajky moldavského separatistického regionu Podněstří a Ruska v centru Tiraspolu (5. března 2022) foto: Reuters

Rusko v pátek oznámilo, že bude považovat za útok proti sobě jakékoli akce, které by ohrozily jeho „mírové“ jednotky v separatistickém moldavském regionu Podněstří. Oznámení přišlo den poté, co Rusové obvinili Ukrajinu z rozmístění ukrajinských vojáků kolem hranice tohoto regionu. Kyjev toto tvrzení odmítá.
  17:28aktualizováno  19:49

„Jakékoli kroky, které ohrožují jejich (ruských jednotek v Podněstří, pozn. redakce) bezpečnost, budou podle mezinárodního práva považována za útok na ruskou bezpečnost Ruské federace,“ uvedlo v pátek ruské ministerstvo zahraničí.

„Varujeme Spojené státy, členské státy NATO a jejich ukrajinské svěřence před dalším neuváženým krokem,“ dodalo ministerstvo.

Varování přichází v souvislosti se zvýšenými obavami z ruské hrozby, která by mohla ohrozit nezávislost Moldavska. Moldavské ministerstvo obrany odmítlo tvrzení Ruska o zvyšování počtu ukrajinských vojáků na hranicích regionu.

„Podotýkáme, že v současné době nedochází k žádnému přímému ohrožení vojenské bezpečnosti státu. V případě možného ohrožení bezpečnosti země ministerstvo bude neprodleně informovat veřejnost,“ uvedlo moldavské ministerstvo obrany a dodalo, že šíření nepravdivých informací má za a cíl způsobit paniku a zmatek mezi obyvatelstvem na obou březích řeky Dněstru.

„Vyzýváme občany, aby zachovali klid a přijímali informace pouze z oficiálních zdrojů,“ uvedlo moldavské ministerstvo.

Rusko plánuje převrat, tvrdila prezidentka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na páteční tiskové konferenci k výročí ruské invaze tvrzení ruské strany odmítl a uvedl, že Ukrajina respektuje územní celistvost Moldavska, jehož je Podněstří součástí. Minulý týden také Zelenskyj prohlásil, že je zřejmé, že jeho země není poslední zemí v hledáčku Moskvy.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová před dvěma týdny v televizním projevu uvedla, že Rusko chce v zemi provést násilný převrat a odstranit současnou prozápadní vládní garnituru. Informace, které potvrdily moldavské úřady, podle ní poskytla Moldavsku Ukrajina.

Podle Sanduové existují ruské plány na destabilizaci Moldavska již od loňského podzimu, svých cílů ale Rusové nedosáhli díky zákrokům moldavských bezpečnostních složek. Informovala o tom moldavská veřejnoprávní stanice Radio Moldova.

Podněstří je ruskojazyčná oblast na východě Moldavska, která jednostranně vyhlásila nezávislost na Kišiněvu v roce 1991. Mezinárodně ji nikdo neuznává. Moskva zde udržuje vojenský kontingent, který označuje za mírovou misi.

Autor: