Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mont Blanc trpí častými sesuvy kamení. Dříve rarita, nyní kvůli oteplování běžné

Část ledovce Montblanského masivu se může utrhnout, italské úřady evakuovaly oblast. (25. září 2019) foto: Reuters

V okolí Mont Blancu v uplynulých dnech zaznamenali opakované pády a sesuvy kamení. Informuje o tom stanice France 3. Mohou za to vysoké teploty, které v těchto dnech panují ve Francii i v Itálii. Tam meteorologové naměřili tento týden bod mrazu až ve výšce nad pět tisíc metrů, což je více, než kolik Mont Blanc měří.
  11:23

Velký sesuv nastal podle stanice France 3 ve středu, kdy u vrcholu Aiguille du Midi spadlo na 20 tisíc metrů krychlových kamení.

„Bylo to tak velké, že jsme to viděli z kanceláře,“ řekl stanici jeden z příslušníku horské policie v Chamonix. Ta však nemusela zasahovat, protože se v postižené oblasti nikdo nenacházel.

Šlo o poslední z řady menších sesuvů, které byly v uplynulých dnech zaznamenané na Mont Blancu a okolí. Úřady proto vyzvaly horolezce a turisty k velké obezřetnosti a odložení výstupu na dobu, kdy budou meteorologické podmínky příznivější.

Velké sesuvy kamení souvisejí podle odborníků s vysokými teplotami a změnami klimatu. „Jen před 30 lety byly takové sesuvy velmi vzácné,“ řekl odborník na vývoj krajiny ve vysokých nadmořských výškách Ludovic Ravanel. Vyšší teploty v horách totiž vedou k poškození dlouhodobě zmrzlé půdy, takzvaného permafrostu.

Francie a Itálie, na jejichž hranici se Mont Blanc nachází, zažívají v těchto dnech vedra, která se týkají i alpských oblastí.

V uplynulých dnech italští meteorologové naměřili na alpském pohraničí s Francií a Švýcarskem bod mrazu ve výšce nad 5 tisíc metrů. V pondělí to bylo 5328 metrů. Mont Blanc při tom měří 4808 metrů.

Kvůli změnám klimatu a růstu teplot hrozí zánik až 80 procent ledovců v italských Alpách. Uvedli to badatelé a ekologové z organizací Greenpeace Italia a Italského výboru glaciologie (CGI), který se zabývá historií a vývojem ledovců. To bude mít i dopad na nížiny, kde se výrazně sníží riziko sucha.

Vysoké teploty v horách a malé množství srážek podle analýzy vyšetřovatelů výrazně přispěly k loňskému sesuvu na ledovci Marmolada v italských Dolomitech. V souvislosti s tím zahynulo 11 lidí včetně dvou turistů z České republiky.

3. července 2022

Autoři: ,