Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moskevští policisté zadrželi ženu s uťatou hlavou dítěte, vyhrožovala bombou

Asie

  12:34aktualizováno  13:53
MOSKVA - Ženu s uťatou hlavou dítěte zadržela v pondělí moskevská policie u jedné ze stanic metra. Podle očitých svědků, na které se odvolávají ruská média, byla žena oblečena celá v černém a vyhrožovala, že vstup do metra vyhodí do povětří. Po policejním zásahu byla internována na moskevské psychiatrické klinice.

Ruský policista na místě incidentu (stanice metra Okťabrskoje Pole). foto: Reuters

Policejní hlídka vyzvala ženu k předložení průkazu totožnosti, protože svým chováním vyvolávala podezření strážců pořádku. Žena nato před očima šokovaných kolemjdoucích vyjmula z tašky hlavu čtyřletého děvčete a křičela, že dítě zavraždila. Hrozila, že se vyhodí do povětří. „Nikdo se k ní neodvážil přiblížit, všichni se báli,“ vylíčil očitý svědek agentuře RIA Novosti.

Bezhlavé tělo dítěte našli mezitím hasiči v bytě severovýchodně od městského centra. Byt byl zničen požárem a ostatky čtyřletého dítěte vykazovaly známky krutého násilí. Ukázalo se, že za jeho smrt je odpovědná osmatřicetiletá žena ze Střední Asie, kterou si rodiče dítěte najali na hlídání.

Zatím z nejasných příčin se vražedkyně s uťatou hlavou dítěte vydala do města, zadržena byla asi půldruhého kilometru od vyhořelého bytu. Pokud ji soud uzná za příčetnou, hrozí jí až doživotí.

Moskevská policie evakuovala na tři tisíce lidí.
Na místě je policie.

Šokovaná Moskva

Surová vražda v ruské metropoli vyvolala šok. Rozšířily se zprávy, že žena měla v době zadržení na sobě tradiční muslimský šátek hidžáb a vykřikovala Allahu akbar (Bůh je veliký). Stanici metra, kde byla zatčena, policie částečně uzavřela a několik okolních obchodů evakuovala. Provoz na rušných okolních ulicích se zastavil.

„Nenávidím demokracii. Jsem teroristka. Chci vaši smrt,“ vykřikovala žena podle záběrů, odvysílaných ruskou televizí 360. „Koukněte, jsem kamikadze. Zemřu. Za vteřinu bude konec světa,“ křičela, s hlavou dítěte v ruce, než ji policisté zadrželi. „Viděla jsem, že to byla opravdu hlava,“ prohlásila další očitá svědkyně Aljona Kuratovová v televizi Dožď. Výbušninu na těle zadržená neměla, oznámila později policie. Agentura TASS ženu identifikovala jako Gjulčechru Bobokulovovou z uzbeckého Samarkandu. Není prý vyloučeno, že svůj hrůzný čin spáchala pod vlivem drog.

Bobokulovová podle televize LifeNews, známé dobrými styky s ruských tajnými službami, hlídala čtyřletou Nasťu už rok, aniž s ní měli rodiče nejmenší problém. Hlavu děvčátku prý odřízla poté, co zjistila, že ji manžel podvádí. Matka dítěte byla podle televize Zvězda hospitalizována.

Dětský ombudsman Pavel Astachov v reakci na vraždu dítěte v Moskvě vyzval rodiče, kteří zaměstnávají opatrovnice svých potomků, aby si před uzavřením pracovní smlouvy vyžádali psychiatrický posudek. „Najímáte-li chůvu, prověřte její psychický stav, žádejte lékařské vyšetření,“ napsal Astachov v sociální síti twitter.

Autor: