10. prosince 2014 9:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prý napadl policistu. Rusko odsoudilo opozičního aktivistu na 4,5 roku

Kreml (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

MOSKVA Moskevský soud ve středu poslal na 4,5 roku do vězení opozičního aktivistu Sergeje Mochnatkina, který podle rozsudku v prosinci roku 2013 během nepovolené demonstrace napadl policistu.

Odsouzený se k vyhlášení rozsudku nedostavil a ruský soud po něm vyhlásil celostátní pátrání. Mochnatkin byl za obdobné provinění v roce 2010 odsouzen k 2,5 letům vězení.

K incidentu mělo podle médií dojít při demonstraci na moskevském Triumfálním náměstí v poslední den loňského roku. Mochnatkin se tehdy zúčastnil demonstrace proti omezování svobody shromažďování, kterou moskevská radnice nepovolila. Při policejním zásahu opozičník podle soudu dvakrát udeřil jednoho ze strážců pořádku do tváře a napadl i policistku, která kolegovi přispěchala na pomoc.

Advokáti Mochnatkina tvrdí, že disident byl při demonstraci sám napaden a útoku policie se jen bránil. Policejní akce byla podle obhájců řízenou provokací, která měla šedesátiletého opozičního aktivistu dostat za mříže.

Hlavní politický vězeň

Mochnatkin je podle ruské opozice hlavním politickým vězněm Ruska po Michailu Chodorkovském a Platonu Lebeděvovi, kteří si odpykali vysoké tresty za údajné machinace s ropou a daňové podvody. Do vězení Mochnatkina ruské soudy poslaly už v roce 2010 za účast v demonstraci, proti níž rovněž zasahovala policie. I v tomto případě se Mochnatkin zásahu aktivně bránil a jednomu z policistů zlomil nos. V dubnu 2012 byl amnestován.

Podle ruské agentury TASS se Mochnatkin po zadržení podrobil nucenému psychiatrickému vyšetření. Expertní posudek prý potvrdil jeho agresivitu a „zvýšenou citlivost vůči úředním zákazům“.

Lidovky.cz, ČTK