Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Moskvu vystrašilo pět tisíc blížících se wagnerovců, z Kremlu zmizela vlajka

Vzpoura v Rusku

  16:48aktualizováno  22:48
Povstalci z řad Wagnerovy skupiny se už přiblížili k branám Moskvy. Podle očitých svědků, kteří na sociální sítě dávají i fotky či videa, byli bojovníci Jevgenije Prigožina už nejvýše 200 kilometrů od centra megalopole. Konvoj tvořil asi pět tisíc bojovníků pod vedením Dmitrije Utkina.

Plánem wagnerovců bylo podle zdroje agentury Reuters obsadit pozice v hustě zastavěné oblasti Moskvy. Zdroj, který agentura Reuters označila jako spolehlivý už z minulosti, v sobotu uvedl, že vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin má k dispozici méně než 25 tisíc mužů. Přibližně pět tisíc se jich nacházelo v Rostově na Donu.

Podle prominentního ruského blogera Alexandra Koce sestřelili wagnerovci šest ruských vojenských vrtulníků a jedno letadlo. Oficiálně takové ztráty oznámeny nebyly.

Obyvatelé města si v sobotu všimli, že z Kremlu zmizela prezidentská standarta. To přidává na spekulacích, že ruský prezident Vladimir Putin uprchl z Moskvy ve svém speciálu, který byl vystopován v Petrohradu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v průběhu dne prohlásil, že Putin dál pracuje v Moskvě.

O tom, že byli povstalci v Moskevské oblasti, informovali očití svědkové na sociálních sítích, které se úřady snažily odpojovat. Nejviditelnějšími prostředky na obranu metropole byly nasazené náklaďáky silniční techniky s korbami plnými písku. Na některá místa úřady poslaly bagry, aby rozryly vozovku.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin zároveň vyzval obyvatele, aby co nejméně vycházeli ven, na pondělí vyhlásil volný den v zájmu minimalizace rizika. Moskevská oblast pozastavila všechny hromadné akce pod širým nebem rovnou až do 1. července, oznámily úřady.

Starosta ve svém prohlášení na sociální síti Telegram neuvedl přesnou příčinu opatření, „Městské služby jsou v pohotovosti... Situace je složitá,“ citovala jej BBC.

Sobjanin varoval, že některé ulice nebo celé čtvrti mohou být v nejbližší době uzavřené. Vyhlášený protiteroristický režim zároveň umožňuje úřadům města monitorovat či omezovat komunikaci obyvatel, prohledávat osoby a vozidla nebo nařizovat evakuace.

Uvádí se, že na přístupové cestě k Moskvě také vznikla kulometná hnízda. Spekulovalo se o podminování mostů, ale na to možná neměli armádní pyrotechnici, pokud bylo vůbec možné je sehnat, dost času.

Wagnerovci svou „spanilou jízdu“ započali v Rostově na Donu, kam se přemístili v pátek večer poté, co Prigožin obvinil ruskou armádu, že ostřelovala jejich tábor na Ukrajině raketami.

Situace v dopravě v okolí Moskvy v den tažení wagnerovců na ruské hlavní město (24. června 2023)

Hlavní konvoj zamířil na Voroněž, která je v půli cesty. V průběhu dopoledne jí bez většího odporu projel. Jsou informace o tom, že se ruské letectvo pokusilo postupu wagnerovců zabránit ostřelováním konvoje. Do vzduchu vyletěl také sklad pohonných hmot ve Voroněži. Spekuluje se, kdo za to může. I to mohl být pokus o to, aby se povstalci nemohli zásobovat.

Svědectví na sociálních sítích jsou i o tom, že ruské vrtulníky zasáhly civilní vozidla.

Navzdory tomu se wagnerovci dostali do Lipecka asi sto kilometrů severně od Voroněže. Právě z této oblasti pocházejí záběry bagru, který se pokoušel vytvořit strouhu v asfaltu s cílem zablokovat tam provoz.

Jak ukázaly snímky zveřejněné listem Vedomosti, ruští vojáci obsadili kulometná hnízda na jihozápadě Moskvy. Podle nich se také u dálnice M4, kterou se k ruské metropoli blíží wagnerovci, shromažďují ozbrojení policisté.

Měly se stavět také zátarasy na jednom z hlavních tahů na jih na úrovni řeky Oka. Na řece Moskva byl zastaven provoz. Úřady v ruské metropoli zvažovaly možnost vyhlášení zákazu nočního vycházení.

K vyhlášení výjimečného stavu se může schylovat. Prezident Vladimir Putin podepsal v sobotu urychleně dekret upřesňující pokuty za porušení nařízení, které s ním mohou souviset.

Spekuluje se o tom, že Moskvu se už vládnoucí elita snaží opustit. Putinovo letadlo s dalším strojem přistálo v Petrohradu. Letenky do ciziny se v Moskvě v sobotu vyprodaly a jejich ceny stouply o stovky procent.

Z Moskvy nelétali žádné přímé lety do Istanbulu, Astany a Tbilisi. Zbývalo už jen pár letenek s jedním nebo dvěma přestupy. A přímý let do Jerevanu stál údajně 198 tisíc rublů, přičemž obvykle stojí asi 10 tisíc rublů. Za jednu českou korunu je zhruba 3,8 rublu.

Lidé kolem ruského prezidenta Vladimira Putina zpočátku nevěřili prohlášením vůdce žoldnéřů Jevgenije Prigožina a pomýšleli na vyjednávání, teď se ovšem obávají bezprostředního vypuknutí bojů poblíž Moskvy. Napsal to nezávislý ruský server Meduza, který se odvolává na dvojici informovaných zdrojů.

Prvotní reakce v Kremlu byla taková, že „Prigožin blafuje“, píše Meduza s odvoláním na dvojici nejmenovaných zdrojů „blízkých administrativě“. Putinovo okolí se údajně domnívalo, že s Prigožinem bude možné dojednat urovnání sporu. Riziko ozbrojeného povstání měl prezidentův tým za nulové, uvedl jeden ze zdrojů.

Zdroje webu Meduza mají za to, že zákulisní vyjednávání mezi Kremlem a Prigožinem ztroskotala. Putin v dopoledním projevu označil povstání žoldnéřů za zradu, což podle komentátorů pohřbilo možnost jakékoli dohody mezi dvěma stranami.

Zpravodajové působící v Moskvě nicméně ihned nepozorovali paniku obyvatel či mimořádná bezpečnostní opatření. „Když dnes procházíte ulicemi Moskvy, působí velmi klidně, velmi pohodově,“ napsal reportér BBC Steve Rosenberg. „V tuhle chvíli se nezdá, že by mělo Rusko upadnout do občanské války. Ale věci se mohou změnit velmi rychle,“ dodal.

Autoři: ,