Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva provádí čistku. Má spadeno na největší odpůrce Putina

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Rusko provádí čistku, která má zbavit Kreml odpůrců Putinova režimu. Kvůli absurdním záminkám úřady likvidují opoziční politiky i celé organizace. Teď je na řadě nejslavnější z nich - Memorial.

Pátrají po mrtvých a hájí živé. Řadě lidí, kteří se ocitli v ohrožení, Memorial zachránil život. Ovšem někteří pracovníci organizace zaplatili za svou snahu bránit pronásledované nejvyšší cenu. Teď se ruské ministerstvo spravedlnosti rozhodlo, že tato renomovaná a ve světě respektovaná organizace nemá právo na existenci.

Zřejmě ne náhodou se ruský stát k takovému kroku odhodlal poté, co v srpnu Memorial informoval o ruských vojácích bojujících na Ukrajině a zveřejnil výzvu Vladimiru Putinovi, ve které nazval ruské angažmá na Ukrajině agresí. Ukrajinskou letkyni Naděždu Savčenkovou, která je držena v ruském vězení, zařadil na seznam politických vězňů.

Vladimir Putin, Novaja Gazeta, Anna Politkovská

Najednou si úředníci ministerstva spravedlnosti všimli, že Memorial nemá dostatek oblastních filiálek, aby se mohl nazývat „organizací federálního významu“. A tak se musí zrušit. Podle zákona by totiž odbočky musely být ve více než polovině ruských subjektů. A to prý nejsou.

Vedení Memorialu zareagovalo na hrozbu přesně tak, jako už čtvrt století reaguje na všechny útoky ze strany státu. Nejdříve požádalo Nejvyšší soud Ruska, aby zasedání o likvidaci naplánované na 13. října odložil, protože Memorial je chopen případné nedostatky napravit. Ovšem o to asi ve skutečnosti vůbec nejde.

Celou akci úřadů pokládá Memorial za plánovanou likvidační operaci, na které mají svůj podíl i státem kontrolované sdělovací prostředky. 10. října například kanál NTV obvinil organizaci z podpory extremistů a teroristů. Jako by to byl podle tvrzení novinářů ten pravý důvod, proč se úřady snaží Memorial zakázat. „Je to zlomyslná lež,“ stojí na stránkách organizace, která je odhodlána se bránit třeba i před Ústavním soudem. Snaha zakázat činnost Memorialu je jen dalším z mnoha represivních kroků ruského státu namířených proti opozičnímpolitikům, ekologům, „neposlušným“ sdělovacím prostředkům i lidskoprávním organizacím.

Řada z nich se již střetla s absurdním zákonem o neziskových organizacích, podle kterého každý subjekt, který přijímá peníze od zahraničních sponzorů, musí v Rusku vystupovat s hanlivým přízviskem „zahraniční agent“. I Memorial se jím letos v červnu stal. Přesto zůstal organizací, která má zcela výsadní postavení mezi obránci lidských práv. I proto si dlouho úřady s takovou razancí netroufly na vedení Memorialu útočit. Až nyní.

Memorial vznikl ještě za časů SSSR, v roce 1987. Původním cílem bylo pouze osvětlování historie. Organizace vedená nositelem Nobelovy ceny míru akademikem Andrejem Sacharovem pátrala po obětech stalinských represí, sestavovala nekonečné seznamy lidí, kteří byli zavražděni vlastním režimem.

Postupně se ale Memorial stal největší ruskou organizací, na kterou se obracejí ruští občané, ale i cizinci žijící a pracující v Rusku, ruští vojáci, kteří se stali obětí šikany nebo protizákonných příkazů svých velitelů, uprchlíci, oběti kampaní Kremlu i lidé, kteří jsou pronásledováni pro své politické názory, sexuální orientaci, vyznání nebo etnickou příslušnost.

Ramzan Kadyrov.

Pro Memorial pracovala i přes osmi lety zavražděná novinářka Anna Politkovská. V roce 2009 byla v Čečensku unesena a poté zabita další žena z této organizace - Natálie Estěmirovová. Šéf Memorialu Oleg Orlov obvinil z této vraždy čečenského lídra Ramzana Kadyrova, osobního přítele prezidenta Putina.

Putin nařídil stažení vojáků

  • Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby se od hranic s Ukrajinou stáhly tisíce ruských vojáků. Informoval o tom Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
  • Podle Peskova se na své základny vrátí 17 600 vojáků, kteří podstupovali výcvik v Rostovské oblasti.
  • Moskva již v minulosti oznámila stažení vojáků od ukrajinských hranic, podle NATO a USA ale ve skutečnosti ke stažení nedošlo, uvedla agentura AP.
  • Kyjev a Západ obviňují Rusko, že podporuje zbraněmi i vojáky separatisty, což Moskva popírá.
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...