Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva hrozí odvetnými kroky za rozmístění amerických raket v Japonsku

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

Moskva Rusko zareaguje odpovídajícími kroky, pokud se Spojené státy rozhodnou rozmístit v asijsko-tichomořském regionu rakety středního a krátkého doletu. Podle ruských médií to v pátek řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Mluvčí reagovala na informaci, že Tokio a Washington mají v úmyslu projednat možnost rozmístění amerických raket středního doletu v Japonsku. Zpráva o tom se objevila v japonských médiích.

Něco takového znemožňovala smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou podepsali 8. prosince 1987 v Bílém domě americký prezident Ronald Reagan a tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Gorbačov. Smlouva přestala platit poté, co od ní v roce 2019 odstoupily USA a následně i Rusko, na něž závazky z tohoto mezinárodněprávního aktu přešly po rozpadu SSSR.

„Rozmístění amerických raket středního a krátkého doletu s jakýmkoli vybavením v různých oblastech světa, včetně asijsko-tichomořského regionu, by mělo z hlediska mezinárodní a regionální bezpečnosti mimořádně destabilizující účinek,“ prohlásila podle agentury TASS Zacharovová.

„Vyvolalo by to nové kolo zbrojních závodů s nepředvídatelnými následky. Takový vývoj událostí by zjevně nijak neposílil bezpečnost USA ani jejich spojenců. Vznik dalších raketových hrozeb určitě povede k reakci z naší strany,“ dodala mluvčí ruské diplomacie.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...