Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Moskva představila sedm podmínek míru na Ukrajině. Kyjev reagoval svými

Zástupci vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko a poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak čekají na začátek jednání s ruskou delegací v tureckém Istanbulu. (29. března 2022) foto: Reuters

Moskva v sobotu prostřednictvím náměstka ministra zahraničí oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Patří mezi ně například uznání ruštiny za ukrajinský státní jazyk a vzdání se všech snah o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev na to odpověděl i svými vlastními podmínkami.
  19:24aktualizováno  22:59

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin mezi sedmi požadavky Moskvy vyjmenoval ukončení bojových akcí ze strany ukrajinských sil a dodávek západních zbraní.

Splnění dalších pěti požadavků je podle ruského diplomata nezbytných pro „dosažení všeobecného, spravedlivého a trvalého míru“. Ukrajina by se proto měla vrátit k neutrálnímu postavení mimo bloky, zřeknout se vstupu do NATO a do EU a uznat „nové územní skutečnosti, vzniklé v důsledku práva národů na sebeurčení“ (tedy uznat anexi svého území na Krymu a na východě a jihu země Ruskem - pozn. ČTK).

Dále by Ukrajina také měla chránit práva ruskojazyčných občanů a národnostních menšin, stanovit ruštinu státním jazykem a dodržovat základní lidská práva, včetně svobody náboženského vyznání.

Posledním požadavkem se nejspíš myslí, že ukrajinský stát by měl přestat vystupovat proti té pravoslavné církvi, která se donedávna podřizovala moskevskému patriarchátu. Na Ukrajině kromě toho působí i pravoslavná církev napojená na konstantinopolský patriarchát.

„Ruský prezident Vladimir Putin dříve říkal, že Moskva nevystupuje proti členství Ukrajiny v EU. Dříve ani nezazněl požadavek učinit ruštinu státním jazykem,“ poznamenal list Kommersant.

7. dubna 2023

Reakce Ukrajiny přišla obratem

Sedm ruských požadavků „potvrzuje právní a faktickou nezpůsobilost ruského vedení“, uvedl na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a odpověděl vyjmenováním podmínek Ukrajinců.

Ty zahrnují stažení všech ruských vojsk z ukrajinského území, definitivní uznání rozpadu Sovětského svazu a svrchovanosti postsovětských republik a vydání válečných zločinců a strůjců války.

Dále pak také vytvoření demilitarizované nárazníkové zóny na ruském území, snížení počtu útočných zbraní, uskutečnění mezinárodní konference, která by zorganizovala kontrolu nad jaderným arzenálem Ruska, právní zakotvení reparací, včetně dobrovolného odevzdání ruského majetku zabaveného v třetích zemích ve prospěch Ukrajiny.

Ukrajinské ministerstvo obrany usoudilo, že čím více je Rusko frustrováno a nespokojeno kvůli neschopnosti dosáhnout svých cílů, tím nerealističtější a nepřiměřenější požadavky předkládá Ukrajině.

„Až Rusko podepíše akt své kapitulace, posledním požadavkem Kremlu nejspíše bude dát visací zámek na dveře Mezinárodního trestního soudu v Haagu,“ ironicky předpovědělo ukrajinské ministerstvo.

Mírové rozhovory s Ruskem, zahájené krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, Ukrajina ukončila po jarním stažení ruských vojsk od Kyjeva, které znamenalo i odhalení válečných zločinů v právě osvobozených městech a vsích.

Kyjev se zapřisáhl, že nebude jednat s Ruskem, dokud v jeho čele stojí Vladimir Putin. Právě na jeho rozkaz ruská vojska vpadla do sousední země, a rozpoutala tak nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

Autoři: ,

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...