7. února 2018 19:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskva varovala před mediální kampani o ruských hackerech

Rudé náměstí v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě | foto: Reuters

MOSKVA Rusko ve středu obvinilo západní média, že mají v plánu šířit zprávy o vyšetřování údajných ruských hackerských útoků na informační zdroje spojené s jihokorejskou olympiádou. Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že podobnou kampaň chystají americká média a internetové firmy napojené na rozvědku CIA.

„Informační válka rozpoutaná proti Rusku dál nabírá obrátky,“ uvádí se v prohlášení. „Je nám známo, že západní média plánují šíření zpráv o údajném vyšetřování takzvané ruské stopy v hackerských útocích na informační zdroje spojené se zimní olympiádu v Jižní Koreji,“ tvrdí ruská diplomacie.

Za původce kampaně Moskva označila mimo jiné list The Washington Post a server BuzzFeed, a rovněž internetové společnosti, které „mají dávno těsné styky s CIA a NSC,“ tedy s hlavní americkou rozvědkou a s prezidentskou Národní bezpečnostní radou USA. „Žádné důkazy pochopitelně stejně jako nikdy předtím mít nebudou,“ uvádí ministerstvo.

Soutěže zimní olympiády v Pchjongčchangu začínají ve čtvrtek. Jaké olympijské „informační zdroje“ by měly být napadeny, informace ruského ministerstva zahraničí neuvádí. Agentura Reuters napsala, že odborníci na kybernetickou bezpečnost v lednu nalezli náznaky, že hackeři napojení na Moskvu možná plánují útoky na olympijské antidopingové organizace. Má prý jít o odvetu za vyřazení ruských sportovců obviněných z dopingu z olympijských her.

ČTK