Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Moskvu dusí čpící kouř, teploty dosahují čtyřiceti stupňů

Moskvu zahalil smog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moskvu zahalil smog | foto: Reuters

MOSKVA Moskvu dnes opět zahalil hustý smog z požárů okolních lesů a rašelinišť. Kvůli nízké viditelnosti byl omezen provoz i na některých letištích a Moskvanům lékaři doporučují nosit přes obličej ochrannou roušku. Teploty se v ruské metropoly blíží 40 stupňům Celsia..

Čpící kouř sice není tak hustý jako ve středu, ale ani tak místy viditelnost nepřesahuje 50 metrů, cítit je dokonce i v metru.


"Situace se v Moskvě mění každý den, včera bylo například normální letní počasí, ale dnes se v ulicích města prakticky nedá dýchat. Obchodníci pracující v Rusku jsou na letní požáry zvyklí, jelikož rašeliniště o okolí Moskvy hoří v srpnu každoročně. Letos situace jen poněkud eskalovala, protože už od května panuje velké sucho. Domnívám se, že se kouři, který zahltil celou moskevskou oblast, lidé přizpůsobili a pracují normálně", řekla LN pracovnice Českého centra v Moskvě, která si nepřála zveřejnit své jméno.Ruští hasiči a vojáci jen s krajním vypětím čelí stovkám lesních požárů, které si dosud vyžádaly už dvaapadesát mrtvých a tisíce lidí připravily o domov. Poprvé v tomto týdnu je ale za posledních 24 hodin počet uhašených požárů větší, než množství požárů nových.

Podle ministerstva pro mimořádné situace nyní zuří celkem 831 požárů, včetně 42 na rašeliništích. To je mírné zlepšení oproti předchozímu stavu (843 požárů, z toho 47 na rašeliništích).

Čtěte více

Nebezpečnou situaci vyvolal požár v okolí centrály ruského protiraketového varovného systému u města Kolomny nedaleko Moskvy. Objekt se nakonec podařilo zachránit, ale podle agentury RIA Novosti "stačilo málo, aby se Rusko ocitlo bez systému včasné výstrahy" před nepřátelským raketovým útokem.

Moskvu zahalil smog

Podle nejnovějších zpráv ale nedaleko Kolomně vzplála základna armádních výsadkářů a vláda naléhavě vyzvala dobrovolníky, aby se zapojili do boje s ničivými požáry.  

Počet mrtvých stoupl na dvaapadesát
Rusko dnes nicméně znovu oficiálně ujistilo veřejnost, že jaderné prostředky země jsou v bezpečí. Mluvčí raketových a kosmických vojsk Vadim Koval prohlásil, že jaderné hlavice umístěné na nosičích jsou odolné jak vůči haváriím, explozím a bleskům, tak i vůči požárům jakékoli síly.

POlde nejnovějších zpráv ale vzplál Rusko naléhavě vyzvalo dobrovolníky k účasti na boji proti ničivým požárům.

Družicový snímek ukazuje kouř z požárů nad Ruskem

Ruští klimatologové upozorňují, že evropská část země je už řadu dnů obrovským "ohništěm", které produkuje nesmírné objemy dýmu. Prakticky celá evropská část Ruska je zahalena šedohnědým povlakem dýmu, který se objevuje jen při větších erupcích sopek. Družicové snímky ukazují, že pás kouře se táhne od Uralu na západ do vzdálenosti 3000 kilometrů.

, ,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!