Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Kouř nad Kerčským mostem, Rusové ho na pár hodin zavřeli. Hlásí i útok na loď

Svět

  12:00aktualizováno  16:40
Most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym se ve středu na několik hodin uzavřel, automobilová doprava už je však obnovena. Rusy dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov vysvětloval, že důvodem bylo cvičení. Na snímcích byla nad mostem vidět oblaka kouře. Loni v říjnu ho poškodil výbuch, který Moskva přičetla sabotáži zorganizované ukrajinskou tajnou službou.

„Důvodem je cvičení, uzavírka potrvá pouze několik hodin,“ vysvětlil Aksjonov a vyzval veřejnost, aby důvěřovala jen oficiálním informacím. „Průjezd automobilů přes most opět otevřeli,“ napsal list Kommersant a připomněl, ze v sociálních sítích se objevila očitá světectví a záběry ukazující oblaka dýmu, stoupající z mostu. Tyto záběry přebírali i ukrajinští představitelé a média.

Na některých záběrech se objevily záběry světlého kouře vycházející pravděpodobně z vozidla, ten by podle některých názorů mohl být pouhou clonou. Rusové také ve středu oznámili, že se ruská loď Ivan Churs u Bosporského průlivu stala terčem útoku bezpilotních plavidel. Původně uváděli útok dronů. Posádka úder odrazila, tvrdí Moskva a z útoku viní Ukrajinu.

Ukrajinské ozbrojené síly se chystají osvobodit Krym během protiofenzivy očekávané během jarní a letní kampaně, napsala ve středu agentura Unian. Připomněla, že na poloostrově přibývá explozí a dalších incidentů. Jeden z nejvážnějších se odehrál na konci dubna v okupovaném Sevastopolu, kde shořel obrovský zásobník pohonných hmot pro vojenské lodě.

Most zvaný Krymský nebo také Kerčský, protože vede nad Kerčským průlivem, otevřel v přímém televizním přenosu ruský prezident Vladimir Putin 15. května 2018. Zhruba 19 kilometrů dlouhou spojnici mezi ruskou pevninou a Krymem jako první přejel právě Putin za volantem nákladního vozu.

Most se skládá ze dvou částí, jedna je pro automobily, druhá pro vlaky. Čtyřproudá vozovka s kapacitou 40 tisíc vozů denně byla v provozu od května 2018, budování části s dvoukolejnou železniční tratí se však protáhlo.

Přepravu po ní až koncem prosince 2019 osobně zahájil opět Putin, který tehdy usedl do kabiny strojvedoucího ve spoji se třemi vagony vypraveném z krymského přístavu Kerč do nádraží Tamaň. Nejprve po mostě jezdily jen osobní vlaky, nákladní se přidaly v létě 2020.

V loňském roce na začátku října se po požáru cisteren část Kerčského mostu zřítila. Podle ruského protiteroristického výboru na mostě spojujícím Rusko s Krymem explodovala bomba nastražená v autě.

Autoři: ,