Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mráz dál svírá Evropu, zabil už 600 lidí

Svět

  23:02
PRAHA - Vlna extrémně mrazivého počasí dál svírá Evropu. V Itálii od pátku zahynulo kvůli počasí šest lidí, v Řecku pět, další mrtví přibyli také v Kosovu nebo v Rakousku. Celkový počet obětí mrazů na starém kontinentu překročil hranici 600, uvedla agentura AFP.

Zima v Sarajevu foto: ČTK

Srbsko se v mrazech snaží šetřit a kvůli vysoké spotřebě elektrického proudu vyhlásilo na příští týden mimořádné pracovní volno. Italská letiště dnes kvůli přívalům sněhu zrušila desítky letů a ze stejného důvodu se podle agentury DPA zhroutila doprava na Balkáně.

ČTĚTE TAKÉ:

S nepřízní počasí se stále více potýká střední a jižní Itálie. V Římě od pátku takřka nepřetržitě sněží, takže na 3,5 milionu obyvatel metropole se již podruhé za týden muselo vypořádat s dopravní chaosem. Podle agentury APA dopravní síť zkolabovala a uzavřen byl mimo jiné římský obchvat. Uzavřeny zůstaly také některé památky, včetně slavného Kolosea.

Zpoždění měly vlaky i letadla

Na římském mezinárodním letišti Fiumicino zavládl zmatek, v pátek večer bylo zrušeno na dvacet letů a 2000 pasažérů muselo v terminálu přečkat noc. Dnes dispečeři odvolali další desítky letů. Ranní linka z italské metropole přiletěla do Prahy s asi 70minutovým zpožděním. Problémy mělo i další římské letiště Ciampino. Úřady zcela uzavřely letiště Rimini a sardinské Alghero.

Zpoždění hlásily také vlaky mezi římským letištěm a centrem města a zčásti nefungovala ani regionální železnice. Starosta Gianni Alemanno vyzval spoluobčany, aby s auty vůbec nevyjížděli.

Silné sněžení v Římě ochromilo dopravu.

Do boje se sněhem na mnoha místech Apeninského poloostrova vyrazila armáda. Sněžilo i v jihoitalské Kalábrii nebo na italském ostrově Pantelleria na půli cesty mezi Sicílií a Tuniskem. Obyvatelé ve středoitalské oblasti Abruzzo ohlásili, že zpozorovali vyhladovělé vlky.

S těžkostmi se potýkají i italské supermarkety a zásobování, takže cena některých potravin roste. Od počátku mrazivé vlny přitom muselo být zničeno již 100.000 tun zkaženého jídla, které se vůbec nedostalo na pulty obchodů.

Srbsko a Bosna budou mít sněhové prázdniny

Vyšší spotřebu energií v mrazech chce snížit srbská vláda, která v noci na dnešek vyhlásila mimořádné týdenní volno pro úředníky a zaměstnance státních podniků. Uzavřít provozy by měly i soukromé firmy. Uzavřeny, stejně jako tento týden, budou v Srbsku také školy a univerzity. Sněhové prázdniny vyhlásila rovněž Bosna.

"Hovoříme o nebezpečí, že rozvodná síť spadne," vysvětlily srbské úřady pracovní volno. Vládě podle DPA usnadnil rozhodování o pracovní výluce fakt, že země ve středu a ve čtvrtek slaví státní svátky, kdy se stejně nepracuje.

V Srbsku je kvůli sněhu odříznuto od světa na 50 000 lidí. Řada silnic v této zemi, kde od počátku zimy umrzlo na 19 osob, je zcela nesjízdná.

V Černé Hoře je nejvíce sněhu za posledních 63 let

Černá Hora zažívá podle agentury AP nejtěžší sněhové srážky za posledních 63 let. Stovky vesnic jsou kvůli nim nepřístupné, na řadě míst bylo přerušeno silniční, železniční nebo letecké spojení. Vláda v Podgorici, kde napadlo půl metru sněhu, vyhlásila stav nouze.

Závěje v Podgorice Černá Hora)

V Kolašinu severně od hlavního města uvízlo ve vlaku několik desítek lidí, když lavina zablokovala trať. Musel je vyprostit jiný stroj. V sousedním Kosovu si pád laviny vyžádal nejméně tři lidské životy, dalších devět osob se pohřešuje. Na pomoc místní úřady povolaly i jednotky NATO.

Led na Dunaji komplikuje lodní dopravu

Plavbu po Dunaji znemožňuje led. V bulharském přístavním městě Silistra na severovýchodě země řeka zcela zamrzla. Lodní doprava má problémy i na jihu Německa, kde po uzavření některých plavebních komor na řece Neckar uvízlo několik lodí. Na úseku mezi Mannheimem a přístavem Heilbronn zamrzlo 42 plavidel a úřady jim na pomoc vyslaly několik ledoborců.

Lidé bruslí na zamrzlém Dunaji ve Vídni

Ve štýrské obci Knittelfeld dnes nad ránem zemřel 80letý senior. Nemocnici, kde se zotavoval z mozkové mrtvice, opustil v desetistupňovém mrazu jen v pyžamu a krátce nato zkolaboval a zemřel. Další člověk, 66letý bezdomovec, umrzl v opuštěném domě v tyrolské obci Silz.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat